تبلیغات
منطقه آزاد - سخنی با دوستان درباره تحصیل در خارج و راهنماییهای برای شروع این کار

سخنی با دوستان درباره تحصیل در خارج و

 راهنمایی هایی برای شروع این کار

http://www.njgreenprogramofstudy.com/wp-content/uploads/2011/12/Why-Study-in-Abroad.gif

http://usdailyreview.com/wp-content/uploads/2011/11/university-students.jpg

توقف هر ساله عده بسیار زیادی از دانش آموزان در پشت سد کنکور سالهاست که یکی از اساسی ترین معضلات جوانان را بوجود آورده است. سالانه تعداد زیادی از شرکت کننده گان در کنکور حسرت ورود به دانشگاههای معتبر را با خود به یدک می کشند و این خیل عظیم برای ورود به فضای تحصیل به هر روزنه چشم دوخته باقی می ماند. چیزی که مهم است مدرک معتبر و علم و تکنولوژی برتر می باشد. تحصیل در خارج نه تنها فرصتی طلایی برای ارتقای سطح علمی یادگیری زبان و کسب تجربه است بلکه باعث افزایش قابلیت انعطاف پذیری و وفق با شرایط و محیط های جدید، درک فرهنگهای مختلف و تفکر جهانی شده و همچنین باعث ترویج فرهنگ خود به سایر ملل می شود.

***

نظرات تعدادی از  جوانانی که در آنسوی  آبها  مشغول تحصیل هستند در مورد پدیده تحصیل در خارج است که خواندنی است. با هم می خوانیم:

خشایار دانشجوی دانشکده معماری و شهرسازی  دانشگاه ایروان است. او می گوید من بعد از گرفتن دیپلم برای  اینکه از کنکور و سربازی فرار کنم  به اینجا آمده ام! چون ورود به دانشگاههای ارمنستان نیاز به کنکور ندارد، بیشتر دوستانم هم که اینجا هستند برای فراری از سربازی و کنکور آمده اند

احسان هم مدتی است که برای تحصیل در رشته مهندسی پزشکی به ارمنستان رفته است. او می گوید: من در ایران به مهندسی پزشکی خیلی علاقه داشتم اما برای قبولی در این رشته ها رتبه های بالای کنکور  لازم بود   که من موفق نمی شدم  کسب کنم.. به همین خاطر دانشگاههای ارمنستان که کنکور ندارد و هزینه ها هم نسبتاً در اینجا ارزان است انتخاب کردم. احسان در مورد  علاقه دانشجویان  ایرانی به خروج از کشور می گوید:  مهاجرت برای ادامه تحصیل فی نفسه چیز بدی نیست اما در حال حاضر چیزی که من در اینجا می بینم این است که مهاجرت برای ادامه تحصیل به یک بهانه برای رسیدن به یک آزادی کذائی در بین دانشجویان ایرانی تبدیل شده است. و همچنین می افزاید: سطح کلی دانشگاههای ارمنستان نسبت به دانشگاههای بزرگ ایران، پایینتر است. اما از برخی دانشگاههای ایران  و به ویژه  آنهایی که  در شهرهای کوچک قرار دارند سطح بالاتری دارند.

تمایل و علاقه  دانشجویان جوان برای ادامه تحصیل در خارج از کشور  در حالی افزایش می یابد که به گفته مسئولان وزارت علوم ، برخی از این دانشگاهها  از کیفیت  آموزشی مناسبی برخوردار نیستند. این وزارتخانه فهرستی از دانشگاه های خارجی دارد که فقط مدارک این دانشگاهها  را در  ایران قبول دارد و از نظر آنها مدارک دانشگاههایی که  در این فهرست نیستند فاقد اعتبار است.

حسین هم مدتی است برای ادامه تحصیل  در رشته کامپیوتر به هند رفته است. او نیز در مورد تحصیل در هند میگوید: دانشگاهها در اینجا زیاد هستند. بعضی از این دانشگاهها سطح علمی خیلی بالایی دارند و حتی با دانشگاههای کانادا و آمریکا هم تبادل استاد و دانشجو  دارند. ولی در بعضی دانشگاههای کوچکتر هند، سطح آموزشی خیلی پایینتر از ایران است.

در زمینه تحصیل دانشجو در خارج کشور  نگرانی هایی نیز وجود دارد برخی از این نگرانی ها  مربوط است به خروج ارز از کشور که صرف هزینه های زندگی و تحصیل دانشجویان می شود. اما برخی نگرانی ها مربوط به وضعیت زندگی دانشجویان در خارج از کشور است. مسئولان میگویند: نگرانیهایی در زمینه فرهنگی و اخلاقی برای  دانشجویان شاغل به تحصیل  در خارج کشور  نیز وجود داردو تا جایی که چندی پیش  یک مقام قضایی توجه نهادهای فرهنگی و آموزشی عالی را نسبت  به وضعیت دانشجویان خارج از کشور به لحاظ بروز برخی مشکلات فرهنگی،  اخلاقی و تامین سلامت و بهداشت دانشجویان خواستار شده بود.

حسین همچنین میگوید: همه چیز به خود فرد بستگی دارد. اگر کسی فقط برای درس خواندن به خارج بیایند مشکلی پیدا نمی کند ولی اگر کسی بدون هدف  و فقط برای خروج از ایران بیاید  گرفتار دردسرهای زیادی می شود.

احسان متذکر میگردد: من با اظهار نظر مسئولان  در این مورد موافقم. اینجا فساد اخلاقی در بین دانشجویان خیلی نمود پیدا می کند. اونها چون از محیط فرهنگی  خاص خود به فرهنگ دیگری قدم می گذارند  ظاهراً به یک آزادی (به زعم خود) می رسند لذا به این سمت کشیده می شوند که امروز شاهد اون هستیم. البته دانشجویانی هم هستند که هویت ملی و مذهبی خود را حفظ کرده اند.

شکی نیست که مهاجرت تحصیلی در بالا رفتن سطح علمی و تحصیلی دانشجویان  و آشنایی با فرهنگ مردم سایر کشورها مؤثر است و در همه جای دنیا هم رواج دارد، اما برخلاف تصور اولیه، درس خواندن در خارج کشور  به سادگی هم امکان پذیر نیست. حتی در صورتی که  هزینه های تحصیل و زندگی در کشورهایی نظیر هند و مالزی کمتر از ایران باشد، باز هم ورود به دانشگاه مشکلات  خاص خودش را  به همراه دارد. تحصیل در کشورهای دیگر  خصوصاً کشورهای رو به رشد آسیایی ممکن است  توقع دانشجویان را برآورده نسازد و با آن چیزی که قبلاً تصور داشتند  تفاوت داشته باشند و حتی  شاید از آمدن احساس پشیمانی کنند. در این صورت دانشجو ممکن است پس از گذشت مدتی سرخورده شود و حتی تصمیم بازگش بگیرد ولی بدلیل انتظارات فامیل و دوستان و حرف و حدیثهای  بعد از آن ،  براحتی راه بازگشتی ندارد و مجبور است در همان شرایط  به تحصیل ادامه دهد . مشکل دیگر هم غربت است ، صحبت از یک و ماه و دو ماه نیست.  دلتنگی های دوری گاهی چند ساله و دوری از خانواده و محل زندگی  می تواند به مشکلات  روحی و روانی ، مخصوصاً در مورد دانشجویانی که  به سادگی با محیط جدید خو  نمی گیرند منجر شود.

در ادامه، خواندن خلاصه ای از خاطرات ، دیدکاهها و نظرات  تعداد دیگری از دانشجویان  ایرانی شاغل به تحصیل و فوائد آن و یا... در آن سوی آبها خالی از لطف نیست. گفتنی است  نظرات این دانشجویان  صرفاً شخصی بوده  و ملاک رد یا تایید گزارش نمی باشد.

مهدیکه در پونای هند علاوه بر تحصیل  کارهایی در زمینه  مشاوره آموزشی  برای تحصیل در هندوستان  و مالزی نیز  انجام می دهد و معتقد است  هجوم دانشجویان ایرانی  به کشورهای مختلف  بسیار بالاست.، بطوریکه در  6 ماه گذشته  غریب به 600 دانشجوی ایرانی جدید فقط در دوره های زبانی  که در شهر پونا  پونا ارائه می شود ثبت نام نموده اند  و تعداد  پذیرش های صادره  برای دانشجویان ایرانی  از دانشگاه میسور  بیش از ظرفیت قانونی  دانشگاه خارجی بوده  است. مشکل دیگر تحصیل عدم آگاهی  دانشجویان  جدید  از کشور مقصد می باشد. برخی موسسات اخذ پذیرش دارای  مجوز رسمی  نیز مشغول فعالیت هستند و چنان مدینه فاصله ای برای متقاضی می سازند  که دانشجو فکر می کند دانشگاههای خارج آرمان نهایی است.

شیده هم که در دانشگاهی در لندن تحصیل می کند  در مورد علاقه جوانان  به تحصیل در خارج کشور  می گویند: به نظر من علاقه به تحصیل در خاج از کشور ناشی از بی اطلاعی از وضعیت و شرایط واقعی  در میان ایرانیان داخل کشور است. درک ایرانیان از دانشگاه خلرجی متاسفانه  از روی اطلاعاتی است که  که بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته  و در اغلب موارد غیر واقعی است. دانشجوی ایرانی زمانس متوجه این مساله می شود  که سه یا چهار ماه از تحصیل  او گذشته  و راهی برای بازگشت ندارد و مجبور به ادامه است. با توجه به تجربیات خود و سایر دوستانم معتقد هستم  که شرایط تحصیل در اروپا نه تنها عالی نیست بلکه  تفاوت چندانی با ایران ندارد. چیزی که دانشگاه من در انگلیس بدنبال آن است پول است و بس. و این مساله برای کسانی که  که با هدف تحصیل به اینجا آمده باشد درد آور است.  بدتر از آن زمانی است که  شما خواستار شرایط بهتر  و یا ابزار خاصی باشید  و آن موقع سوپر وایزر شما می گوید که پولی برای  خرید یا تهیه وسایل مورد نظر نیست. تنها امتیاز شاید زبان انگلیسی باشد  که یک ضعف کلی است و نیاز آنچنانی  به بودن در یک کشور انگلیسی زبان برای تقویت آن نیست و براحتی و با کمترین هزینه در داخل کشور  انجام شدنی است.

محسن که مقیم کانادا است  معتقد است که؛ هدف از تحصیل در خارج  از کشور  گرفتن ویزای آمریکا و کانادا است  و ... نه چیز دیگر!

حمید از دانشجویان  ایرانی ساکن کلن  آلمان  است او نیز  معتقد است که؛ تحصیل در خارج برای کسانی که امکانش را داشته باشند و قصدشان فقط درس خواندن است خوب است!، چرا که فرد علاوه بر  تسلط نسبی به  حداقل یک زبان خارجی  با فرهنگهای دیگر مردم هم آشنا می شود و به عبارتی دنیایش بزرگتر می شود! از طرفی بسیاری  با آمدن  به خارج از کشور قدر  مواهب و امتیازاتی مه در داخل کشور هستند بهتر می فهمند.

فرهاد می گوید: من 8 ماه است که  ساکن ایتالیا هستم  درس می خونم کار هم میکنم  اینجا امکانات خیلی خوبی وجود داره  اما همیشه دلت می خواد ایران باشی  از طرفی وقتی تو ایرانی به یا امکانات اینجا هم هستی! خود آدم هم نمی دونه که چیکار باید کنه؟

کامیار جوان 24 ساله ای است که در دبرسن مجارستان  زندگی و تحصیل می کند . وی نظر متفاوتی دارد: من دانشجوی پزشکی دانشگاه دبرسن مجارستان هستم. تحصیل در خارج عالیه! به شرط اینکه  در مورد دانشگاهی که قصد داری  بروی کاملاً در موردش تحقیق کن و به حرف موسسات  اخذ پذیرش  داخل ایران  گوش ندهید! که فقط رویاهای دورغین می سازند.

جواد ساکن توکیو ژاپن  است و به سختی دخل و خرج  هزینه  های  زندگی و  تحصیلش را جفت و جور می کند . وی با روند تحصیل در خارج مخالف نیست ولی می گوید:  با این که همه چیز رو ارزون  زیر پا بگذاریم  هم موفق نیستیم کشورهای ارزان قیمتی  بجز یکی دو تا از آنها  اصلاً شایستگی آن را ندارند  که به هر بهانه ای  انسان چیزهایی را که در ایران دارد را زیر پا گذارد  و به آنجا برود. چه برای ادامه تحصیل و یا...  کشور ایران بیشتر  از یک سر و گردن از  کشور ارمنستان و امثالهم بالاتر است..

ارشیا در تورنتو کانادا تحصیل می کند و  وی علاقه  تحصیل خارج از ایران را فقط فرار از سربازی  و قبول نشدن در کنکور  نمیداند و می گوشد: شما باید مقطع تحصیلی  رو در نظر بگیرین.  کسی که تو  Stanford و mit... درس میخونه و موفقه حتماً  در مقطع لیسانس هم  تو ایران  جای خوبی درس می خونده که مستلزم رتبه خوب تو کنکوره... ضمن اینکه وقتی  اینجا درس می خونی  به بازار کار اینجا امید داری . ولی  اگه یک مهندس در ایران  جایی استخدام بشه فقط 200 هزار  تومن میگیره  که باید  با این مبلغ زندگی خودش رو بچرخونه.

مینو در آریزونای آمریکا  تحصیل  میکند  و نظر جالبی دارد. وی می گوید:  من خانواده خودم رو ول کردم  اومدم  اینجا واسه تحصیل.  البته توی ایران هم می شد ولی آیا بعد از  اتمام درسم می تونستم مثل الان  سالی حداقل هزار دلار درآمد داشته باشم؟ میدونم اگه ایران میموندم دلم خوش بود که مامانم بهم می گه مهندس.

شهریار دانشجوی دانشگاه بیرمنگهام دلیل ادامه تحصیلش را  در خارج ، نه مساله کنکور، نه مساله سربازی، و نه حتی مشکلات ریز و درشت نمی داند. و می گوید:  با این که نزدیک 3 سال در تهران پزشکی خواندم،  همچنین از خدمت معافی هم دارد و هم اکنون از اقامتم در اینجا راضیم ، حتی با وجود دلتنگی های زیاد و مسایل و مشکلات دوری و غربت. دلایلم برای خروج از کشور، نه تنها  بدست آوردن  تجربه زندگی مستقل، رنج،  تنهایی، دلتنگی، صبر و لبخند بلکه تجربه جهانی زندگی کردن ، لذت احترام ، پیشرفت و تجربه تلاش برای رسیدن به اهداف و آرزوهای تحقق پذیرم بوده است. در کنار اعتقاد به پروردگارم.

آرین از 17 سالگی ایران را ترک کرده است . لیسانسش را از قبرس گرفته  و اکنون هم در ملبورن  استرالیا مشغول به تحصیل است.

امیر که برای ادامه تحصیل به کانادا مهاجرت کرده  اولین مشکل را  هزینه های گزاف  مالی  میداند و می گوید: هزینه ها حتی برای خود کانادایی ها هم کمر شکن هست . مورد بعد زبان است.

فرید از دانشجویان  یکی از دانشگاههای اونتاریو کانادا است دیدگاه جالبی دارد: به عنوان یک دانشجو  باید بگم اگه کسی نمی تونه در دانشگاههای  اروپایی یا آمریکایی بره بهتره خودش رو  توی دانشگاههای  هند و امثالهم  تلف نکنه. سربازی اینقدرها هم بد نیست و آسانتر و کم خطر تر از  زندگی در کشورهای مفلس و بی چیز است.

همگی موفق باشین


levitra 20 mg bayer prezzo
پنجشنبه 19 مهر 1397 ساعت 13 و 58 دقیقه و 35 ثانیه

You explained that superbly!
cheap 20mg levitra vardenafil 20mg levitra vardenafil 20mg levitra 10 mg prezzo buy levitra 10mg buy levitra online levitra 20 mg bayer prezzo levitra online levitra without a doctor prescription
buy cialis
سه شنبه 10 مهر 1397 ساعت 08 و 05 دقیقه و 44 ثانیه

You've made your position extremely clearly!.
free cialis we choice cialis pfizer india we like it cialis soft gel we choice cialis pfizer india acquisto online cialis i recommend cialis generico acquisto online cialis cialis y deporte generic cialis pill online prezzo cialis a buon mercato
Cialis canada
یکشنبه 8 مهر 1397 ساعت 04 و 58 دقیقه و 07 ثانیه

Thank you! A good amount of posts.

cialis arginine interactio we recommend cialis info cialis prices cialis coupons acquisto online cialis cialis savings card american pharmacy cialis cialis arginine interactio what is cialis generic cialis in vietnam
buy generic cialis online
شنبه 7 مهر 1397 ساعت 02 و 31 دقیقه و 04 ثانیه

Very well spoken genuinely! !
cialis generika in deutschland kaufen we recommend cheapest cialis cialis mit grapefruitsaft cialis official site cialis preise schweiz generic cialis with dapoxetine 200 cialis coupon buying cialis in colombia generic cialis at the pharmacy cialis professional from usa
cialisvbuy.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 ساعت 20 و 08 دقیقه و 17 ثانیه

Truly many of very good data!
cialis canadian drugs cialis dosage amounts buying cialis overnight cialis e hiv cialis generico postepay cialis generic availability cialis generico milano only here cialis pills tadalafil 20 mg generic cialis at walmart
cialisda.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 ساعت 05 و 52 دقیقه و 49 ثانیه

Thank you. Awesome stuff!
click here cialis daily uk female cialis no prescription does cialis cause gout price cialis wal mart pharmacy cialis 20 mg cost cialis efficacit cialis arginine interactio viagra vs cialis vs levitra buy online cialis 5mg cialis mit grapefruitsaft
canadianpharmacyonli.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 ساعت 21 و 36 دقیقه و 41 ثانیه

Really plenty of very good data!
global pharmacy canada Canadian Pharmacy USA canadian pharmaceuticals for usa sales canadian online pharmacies legitimate canadian pharcharmy online drugs for sale buy viagra online usa canadian pharmacies canada vagra best canadian pharmacies online
viabiovit.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 ساعت 05 و 09 دقیقه و 05 ثانیه

Great facts, Thank you.
buy viagra 100mg uk pharmacy viagra buying viagra online uk buy viagra pills buy real viagra cheap buy viagra sildenafil viagra online buy genuine viagra get viagra online buy generic viagra online
Cialis online
دوشنبه 12 شهریور 1397 ساعت 21 و 23 دقیقه و 08 ثانیه

You made your point!
recommended site cialis kanada cialis super acti cialis en mexico precio rezeptfrei cialis apotheke cialis 5 mg buy cialis pills boards link for you cialis price best generic drugs cialis generic cialis in vietnam calis
cialisonli.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 ساعت 03 و 12 دقیقه و 34 ثانیه

Nicely put, Appreciate it.
cialis name brand cheap prix cialis once a da cialis baratos compran uk cialis for sale south africa cialis for sale south africa cialis prezzo al pubblico prices for cialis 50mg prezzo cialis a buon mercato we recommend cialis best buy we choice cialis uk
viagravipsale.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 ساعت 13 و 43 دقیقه و 33 ثانیه

Thank you, Fantastic information.
ou trouver cialis sur le net the best choice cialis woman cialis cost buy brand cialis cheap cialis daily cialis italia gratis cialis 200 dollar savings card cialis generika in deutschland kaufen only best offers 100mg cialis cialis side effects dangers
viabiovit.com/viagra-in-uk-chemists.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 ساعت 03 و 52 دقیقه و 23 ثانیه

You made your stand quite well!!
buy viagra super active viagra online buy where can i buy a viagra generic viagra online usa getting viagra online viagra online purchase buy viagra online cheap uk order viagra online cheap buy viagra mexico generic viagra uk online
tarif cialis france
دوشنبه 22 مرداد 1397 ساعت 14 و 21 دقیقه و 55 ثانیه

Thanks, Lots of tips.

if a woman takes a mans cialis cialis for sale in europa tadalafil 10 mg cialis wir preise sublingual cialis online wow cialis 20 il cialis quanto costa try it no rx cialis overnight cialis tadalafil generic cialis
KSA
دوشنبه 22 مرداد 1397 ساعت 13 و 58 دقیقه و 34 ثانیه
Hi theгe! I ϲould have sworn І've been to thіѕ blog beflre bbut afteг checking thrⲟugh
somme of the post I realized іt's new to me. Anywɑys, I'm definifely delighted
I found it and I'll be book-marking аnd checking bback ⲟften!
Globalplus
دوشنبه 11 تیر 1397 ساعت 14 و 40 دقیقه و 38 ثانیه
It'ѕ amazing to ցo t᧐ ѕee thiѕ webb site and readinbg the views оf
aall colleagues сoncerning this article,
while I am also keen of getting knowledge.
jana
جمعه 8 تیر 1397 ساعت 13 و 16 دقیقه و 22 ثانیه
Coool blog! Is your theme custom mwde or did you download іt from ѕomewhere?

А design like youгs ᴡith a few simple adjustements
ѡould гeally makе my blog jum out. Ρlease
let me know whеre you got уour design.Thanks
Crawford
پنجشنبه 31 خرداد 1397 ساعت 00 و 45 دقیقه و 38 ثانیه
Howdy! І'm att work browsing youг blog from my nnew iphone 4!
Јust wɑnted to saу I love reading tһrough
y᧐ur blog and lοok forward to ɑll yoսr posts! Catry օn tһе ɡreat work!
Weber
جمعه 25 خرداد 1397 ساعت 07 و 06 دقیقه و 08 ثانیه
Hі, i think that i saѡ yoou visited mү website sο
і cаme to “return the favor”.І am attemptng to fіnd things
to enhance mʏ site!I suppose itѕ ᧐k to use some of yoᥙr ideas!!
Cialis generic
دوشنبه 7 خرداد 1397 ساعت 04 و 05 دقیقه و 33 ثانیه

Thanks a lot! Loads of content!

tadalafilo cialis rezeptfrei sterreich cialis 5 mg para diabeticos generic cialis levitra cialis usa cost estudios de cialis genricos overnight cialis tadalafil cialis pills in singapore achat cialis en itali pastillas cialis y alcoho
Charline
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 ساعت 19 و 38 دقیقه و 01 ثانیه
Youur style is so unique in comparison to otger follks I have read stuff from.
Thank you foor posting when you've got the opportunity, Guess I will just bookmark
this web site.
eye lash
دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 ساعت 07 و 40 دقیقه و 51 ثانیه
First off I want to say fantastic blog! I haad a quick question in which I'd like tto ask if you do not mind.

I was interestedd to know how yyou center yourself and clear your mind beforee writing.

I've had a tough time clearing my mind in getting my ideas out there.
I truoy do takke pleasure in writing but it just seems like the
first 10 to 15 minutes tend to be wasted simply just trying to figure out how tto begin. Any recommendations
or hints? Kudos!
lumigan rc vs lumigan
شنبه 8 اردیبهشت 1397 ساعت 11 و 29 دقیقه و 24 ثانیه
Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues.
When I look at your websitee in Safari, it looks fine but when opening iin Internet Explorer, it has some overlapping.
I just wanted to give you a quick heads up! Other then that,
excellent blog!
Cialis generic
جمعه 7 اردیبهشت 1397 ساعت 20 و 13 دقیقه و 41 ثانیه

Thanks! I value it.
price cialis wal mart pharmacy dose size of cialis cialis free trial generic cialis review uk cialis et insomni cialis generic canadian cialis cialis generic tadalafil buy generic cialis 20mg uk click here to buy cialis
Tadalafil 20 mg
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 ساعت 07 و 17 دقیقه و 39 ثانیه

Well spoken without a doubt! !
online sildenafil uk buy viagra tablets online buy viagra mexico viagra purchase uk can you buy viagra without a prescription buy viagra pay with paypal buy viagra with no prescription viagr buy viagra without prescription online buy viagra over the counter
depforce medicine
شنبه 1 اردیبهشت 1397 ساعت 02 و 42 دقیقه و 03 ثانیه
Hi judt wanted to give yyou a brieff heds up annd lett you know a
few of thee images aren't loading properly.
I'mnot sure why buut I think its a linkjng issue. I've trie iit iin two different browssers
annd botgh show the same results.
Buy generic cialis
جمعه 17 فروردین 1397 ساعت 23 و 00 دقیقه و 38 ثانیه

Cheers. Ample postings.

buy cialis uk no prescription tadalafil 20mg cialis generique 5 mg generic cialis pill online cialis 20 mg cost cialis generico milano tadalafil cialis professional yohimbe cialis side effects price cialis per pill
Buy cialis online
جمعه 3 فروردین 1397 ساعت 20 و 54 دقیقه و 51 ثانیه

Excellent stuff. Thanks.
interactions for cialis pastillas cialis y alcoho cialis dosage recommendations cialis pas cher paris we recommend cialis info costo in farmacia cialis only now cialis for sale in us cialis tablets tadalafil generic best generic drugs cialis
Cialis canada
دوشنبه 28 اسفند 1396 ساعت 02 و 27 دقیقه و 55 ثانیه

Thanks a lot, I value it!
best generic drugs cialis cialis usa cost canadian cialis tadalafil 10 mg rezeptfrei cialis apotheke cialis qualitat ou trouver cialis sur le net cialis kamagra levitra tadalafil 10 mg look here cialis cheap canada
Tim
جمعه 17 آذر 1396 ساعت 15 و 41 دقیقه و 47 ثانیه
Nice post. I used to be checking constantly this weblog and I am inspired!

Very helpful information specifically the closing part :) I maintain such info a lot.
I was looking for this certain info for a very
lengthy time. Thank you and best of luck.
How do you treat a sore Achilles tendon?
دوشنبه 30 مرداد 1396 ساعت 16 و 28 دقیقه و 19 ثانیه
Very good info. Lucky me I ran across your blog by chance (stumbleupon).
I have saved it for later!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30