تبلیغات
منطقه آزاد - سخنی با دوستان درباره تحصیل در خارج و راهنماییهای برای شروع این کار

سخنی با دوستان درباره تحصیل در خارج و

 راهنمایی هایی برای شروع این کار

http://www.njgreenprogramofstudy.com/wp-content/uploads/2011/12/Why-Study-in-Abroad.gif

http://usdailyreview.com/wp-content/uploads/2011/11/university-students.jpg

توقف هر ساله عده بسیار زیادی از دانش آموزان در پشت سد کنکور سالهاست که یکی از اساسی ترین معضلات جوانان را بوجود آورده است. سالانه تعداد زیادی از شرکت کننده گان در کنکور حسرت ورود به دانشگاههای معتبر را با خود به یدک می کشند و این خیل عظیم برای ورود به فضای تحصیل به هر روزنه چشم دوخته باقی می ماند. چیزی که مهم است مدرک معتبر و علم و تکنولوژی برتر می باشد. تحصیل در خارج نه تنها فرصتی طلایی برای ارتقای سطح علمی یادگیری زبان و کسب تجربه است بلکه باعث افزایش قابلیت انعطاف پذیری و وفق با شرایط و محیط های جدید، درک فرهنگهای مختلف و تفکر جهانی شده و همچنین باعث ترویج فرهنگ خود به سایر ملل می شود.

***

نظرات تعدادی از  جوانانی که در آنسوی  آبها  مشغول تحصیل هستند در مورد پدیده تحصیل در خارج است که خواندنی است. با هم می خوانیم:

خشایار دانشجوی دانشکده معماری و شهرسازی  دانشگاه ایروان است. او می گوید من بعد از گرفتن دیپلم برای  اینکه از کنکور و سربازی فرار کنم  به اینجا آمده ام! چون ورود به دانشگاههای ارمنستان نیاز به کنکور ندارد، بیشتر دوستانم هم که اینجا هستند برای فراری از سربازی و کنکور آمده اند

احسان هم مدتی است که برای تحصیل در رشته مهندسی پزشکی به ارمنستان رفته است. او می گوید: من در ایران به مهندسی پزشکی خیلی علاقه داشتم اما برای قبولی در این رشته ها رتبه های بالای کنکور  لازم بود   که من موفق نمی شدم  کسب کنم.. به همین خاطر دانشگاههای ارمنستان که کنکور ندارد و هزینه ها هم نسبتاً در اینجا ارزان است انتخاب کردم. احسان در مورد  علاقه دانشجویان  ایرانی به خروج از کشور می گوید:  مهاجرت برای ادامه تحصیل فی نفسه چیز بدی نیست اما در حال حاضر چیزی که من در اینجا می بینم این است که مهاجرت برای ادامه تحصیل به یک بهانه برای رسیدن به یک آزادی کذائی در بین دانشجویان ایرانی تبدیل شده است. و همچنین می افزاید: سطح کلی دانشگاههای ارمنستان نسبت به دانشگاههای بزرگ ایران، پایینتر است. اما از برخی دانشگاههای ایران  و به ویژه  آنهایی که  در شهرهای کوچک قرار دارند سطح بالاتری دارند.

تمایل و علاقه  دانشجویان جوان برای ادامه تحصیل در خارج از کشور  در حالی افزایش می یابد که به گفته مسئولان وزارت علوم ، برخی از این دانشگاهها  از کیفیت  آموزشی مناسبی برخوردار نیستند. این وزارتخانه فهرستی از دانشگاه های خارجی دارد که فقط مدارک این دانشگاهها  را در  ایران قبول دارد و از نظر آنها مدارک دانشگاههایی که  در این فهرست نیستند فاقد اعتبار است.

حسین هم مدتی است برای ادامه تحصیل  در رشته کامپیوتر به هند رفته است. او نیز در مورد تحصیل در هند میگوید: دانشگاهها در اینجا زیاد هستند. بعضی از این دانشگاهها سطح علمی خیلی بالایی دارند و حتی با دانشگاههای کانادا و آمریکا هم تبادل استاد و دانشجو  دارند. ولی در بعضی دانشگاههای کوچکتر هند، سطح آموزشی خیلی پایینتر از ایران است.

در زمینه تحصیل دانشجو در خارج کشور  نگرانی هایی نیز وجود دارد برخی از این نگرانی ها  مربوط است به خروج ارز از کشور که صرف هزینه های زندگی و تحصیل دانشجویان می شود. اما برخی نگرانی ها مربوط به وضعیت زندگی دانشجویان در خارج از کشور است. مسئولان میگویند: نگرانیهایی در زمینه فرهنگی و اخلاقی برای  دانشجویان شاغل به تحصیل  در خارج کشور  نیز وجود داردو تا جایی که چندی پیش  یک مقام قضایی توجه نهادهای فرهنگی و آموزشی عالی را نسبت  به وضعیت دانشجویان خارج از کشور به لحاظ بروز برخی مشکلات فرهنگی،  اخلاقی و تامین سلامت و بهداشت دانشجویان خواستار شده بود.

حسین همچنین میگوید: همه چیز به خود فرد بستگی دارد. اگر کسی فقط برای درس خواندن به خارج بیایند مشکلی پیدا نمی کند ولی اگر کسی بدون هدف  و فقط برای خروج از ایران بیاید  گرفتار دردسرهای زیادی می شود.

احسان متذکر میگردد: من با اظهار نظر مسئولان  در این مورد موافقم. اینجا فساد اخلاقی در بین دانشجویان خیلی نمود پیدا می کند. اونها چون از محیط فرهنگی  خاص خود به فرهنگ دیگری قدم می گذارند  ظاهراً به یک آزادی (به زعم خود) می رسند لذا به این سمت کشیده می شوند که امروز شاهد اون هستیم. البته دانشجویانی هم هستند که هویت ملی و مذهبی خود را حفظ کرده اند.

شکی نیست که مهاجرت تحصیلی در بالا رفتن سطح علمی و تحصیلی دانشجویان  و آشنایی با فرهنگ مردم سایر کشورها مؤثر است و در همه جای دنیا هم رواج دارد، اما برخلاف تصور اولیه، درس خواندن در خارج کشور  به سادگی هم امکان پذیر نیست. حتی در صورتی که  هزینه های تحصیل و زندگی در کشورهایی نظیر هند و مالزی کمتر از ایران باشد، باز هم ورود به دانشگاه مشکلات  خاص خودش را  به همراه دارد. تحصیل در کشورهای دیگر  خصوصاً کشورهای رو به رشد آسیایی ممکن است  توقع دانشجویان را برآورده نسازد و با آن چیزی که قبلاً تصور داشتند  تفاوت داشته باشند و حتی  شاید از آمدن احساس پشیمانی کنند. در این صورت دانشجو ممکن است پس از گذشت مدتی سرخورده شود و حتی تصمیم بازگش بگیرد ولی بدلیل انتظارات فامیل و دوستان و حرف و حدیثهای  بعد از آن ،  براحتی راه بازگشتی ندارد و مجبور است در همان شرایط  به تحصیل ادامه دهد . مشکل دیگر هم غربت است ، صحبت از یک و ماه و دو ماه نیست.  دلتنگی های دوری گاهی چند ساله و دوری از خانواده و محل زندگی  می تواند به مشکلات  روحی و روانی ، مخصوصاً در مورد دانشجویانی که  به سادگی با محیط جدید خو  نمی گیرند منجر شود.

در ادامه، خواندن خلاصه ای از خاطرات ، دیدکاهها و نظرات  تعداد دیگری از دانشجویان  ایرانی شاغل به تحصیل و فوائد آن و یا... در آن سوی آبها خالی از لطف نیست. گفتنی است  نظرات این دانشجویان  صرفاً شخصی بوده  و ملاک رد یا تایید گزارش نمی باشد.

مهدیکه در پونای هند علاوه بر تحصیل  کارهایی در زمینه  مشاوره آموزشی  برای تحصیل در هندوستان  و مالزی نیز  انجام می دهد و معتقد است  هجوم دانشجویان ایرانی  به کشورهای مختلف  بسیار بالاست.، بطوریکه در  6 ماه گذشته  غریب به 600 دانشجوی ایرانی جدید فقط در دوره های زبانی  که در شهر پونا  پونا ارائه می شود ثبت نام نموده اند  و تعداد  پذیرش های صادره  برای دانشجویان ایرانی  از دانشگاه میسور  بیش از ظرفیت قانونی  دانشگاه خارجی بوده  است. مشکل دیگر تحصیل عدم آگاهی  دانشجویان  جدید  از کشور مقصد می باشد. برخی موسسات اخذ پذیرش دارای  مجوز رسمی  نیز مشغول فعالیت هستند و چنان مدینه فاصله ای برای متقاضی می سازند  که دانشجو فکر می کند دانشگاههای خارج آرمان نهایی است.

شیده هم که در دانشگاهی در لندن تحصیل می کند  در مورد علاقه جوانان  به تحصیل در خارج کشور  می گویند: به نظر من علاقه به تحصیل در خاج از کشور ناشی از بی اطلاعی از وضعیت و شرایط واقعی  در میان ایرانیان داخل کشور است. درک ایرانیان از دانشگاه خلرجی متاسفانه  از روی اطلاعاتی است که  که بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته  و در اغلب موارد غیر واقعی است. دانشجوی ایرانی زمانس متوجه این مساله می شود  که سه یا چهار ماه از تحصیل  او گذشته  و راهی برای بازگشت ندارد و مجبور به ادامه است. با توجه به تجربیات خود و سایر دوستانم معتقد هستم  که شرایط تحصیل در اروپا نه تنها عالی نیست بلکه  تفاوت چندانی با ایران ندارد. چیزی که دانشگاه من در انگلیس بدنبال آن است پول است و بس. و این مساله برای کسانی که  که با هدف تحصیل به اینجا آمده باشد درد آور است.  بدتر از آن زمانی است که  شما خواستار شرایط بهتر  و یا ابزار خاصی باشید  و آن موقع سوپر وایزر شما می گوید که پولی برای  خرید یا تهیه وسایل مورد نظر نیست. تنها امتیاز شاید زبان انگلیسی باشد  که یک ضعف کلی است و نیاز آنچنانی  به بودن در یک کشور انگلیسی زبان برای تقویت آن نیست و براحتی و با کمترین هزینه در داخل کشور  انجام شدنی است.

محسن که مقیم کانادا است  معتقد است که؛ هدف از تحصیل در خارج  از کشور  گرفتن ویزای آمریکا و کانادا است  و ... نه چیز دیگر!

حمید از دانشجویان  ایرانی ساکن کلن  آلمان  است او نیز  معتقد است که؛ تحصیل در خارج برای کسانی که امکانش را داشته باشند و قصدشان فقط درس خواندن است خوب است!، چرا که فرد علاوه بر  تسلط نسبی به  حداقل یک زبان خارجی  با فرهنگهای دیگر مردم هم آشنا می شود و به عبارتی دنیایش بزرگتر می شود! از طرفی بسیاری  با آمدن  به خارج از کشور قدر  مواهب و امتیازاتی مه در داخل کشور هستند بهتر می فهمند.

فرهاد می گوید: من 8 ماه است که  ساکن ایتالیا هستم  درس می خونم کار هم میکنم  اینجا امکانات خیلی خوبی وجود داره  اما همیشه دلت می خواد ایران باشی  از طرفی وقتی تو ایرانی به یا امکانات اینجا هم هستی! خود آدم هم نمی دونه که چیکار باید کنه؟

کامیار جوان 24 ساله ای است که در دبرسن مجارستان  زندگی و تحصیل می کند . وی نظر متفاوتی دارد: من دانشجوی پزشکی دانشگاه دبرسن مجارستان هستم. تحصیل در خارج عالیه! به شرط اینکه  در مورد دانشگاهی که قصد داری  بروی کاملاً در موردش تحقیق کن و به حرف موسسات  اخذ پذیرش  داخل ایران  گوش ندهید! که فقط رویاهای دورغین می سازند.

جواد ساکن توکیو ژاپن  است و به سختی دخل و خرج  هزینه  های  زندگی و  تحصیلش را جفت و جور می کند . وی با روند تحصیل در خارج مخالف نیست ولی می گوید:  با این که همه چیز رو ارزون  زیر پا بگذاریم  هم موفق نیستیم کشورهای ارزان قیمتی  بجز یکی دو تا از آنها  اصلاً شایستگی آن را ندارند  که به هر بهانه ای  انسان چیزهایی را که در ایران دارد را زیر پا گذارد  و به آنجا برود. چه برای ادامه تحصیل و یا...  کشور ایران بیشتر  از یک سر و گردن از  کشور ارمنستان و امثالهم بالاتر است..

ارشیا در تورنتو کانادا تحصیل می کند و  وی علاقه  تحصیل خارج از ایران را فقط فرار از سربازی  و قبول نشدن در کنکور  نمیداند و می گوشد: شما باید مقطع تحصیلی  رو در نظر بگیرین.  کسی که تو  Stanford و mit... درس میخونه و موفقه حتماً  در مقطع لیسانس هم  تو ایران  جای خوبی درس می خونده که مستلزم رتبه خوب تو کنکوره... ضمن اینکه وقتی  اینجا درس می خونی  به بازار کار اینجا امید داری . ولی  اگه یک مهندس در ایران  جایی استخدام بشه فقط 200 هزار  تومن میگیره  که باید  با این مبلغ زندگی خودش رو بچرخونه.

مینو در آریزونای آمریکا  تحصیل  میکند  و نظر جالبی دارد. وی می گوید:  من خانواده خودم رو ول کردم  اومدم  اینجا واسه تحصیل.  البته توی ایران هم می شد ولی آیا بعد از  اتمام درسم می تونستم مثل الان  سالی حداقل هزار دلار درآمد داشته باشم؟ میدونم اگه ایران میموندم دلم خوش بود که مامانم بهم می گه مهندس.

شهریار دانشجوی دانشگاه بیرمنگهام دلیل ادامه تحصیلش را  در خارج ، نه مساله کنکور، نه مساله سربازی، و نه حتی مشکلات ریز و درشت نمی داند. و می گوید:  با این که نزدیک 3 سال در تهران پزشکی خواندم،  همچنین از خدمت معافی هم دارد و هم اکنون از اقامتم در اینجا راضیم ، حتی با وجود دلتنگی های زیاد و مسایل و مشکلات دوری و غربت. دلایلم برای خروج از کشور، نه تنها  بدست آوردن  تجربه زندگی مستقل، رنج،  تنهایی، دلتنگی، صبر و لبخند بلکه تجربه جهانی زندگی کردن ، لذت احترام ، پیشرفت و تجربه تلاش برای رسیدن به اهداف و آرزوهای تحقق پذیرم بوده است. در کنار اعتقاد به پروردگارم.

آرین از 17 سالگی ایران را ترک کرده است . لیسانسش را از قبرس گرفته  و اکنون هم در ملبورن  استرالیا مشغول به تحصیل است.

امیر که برای ادامه تحصیل به کانادا مهاجرت کرده  اولین مشکل را  هزینه های گزاف  مالی  میداند و می گوید: هزینه ها حتی برای خود کانادایی ها هم کمر شکن هست . مورد بعد زبان است.

فرید از دانشجویان  یکی از دانشگاههای اونتاریو کانادا است دیدگاه جالبی دارد: به عنوان یک دانشجو  باید بگم اگه کسی نمی تونه در دانشگاههای  اروپایی یا آمریکایی بره بهتره خودش رو  توی دانشگاههای  هند و امثالهم  تلف نکنه. سربازی اینقدرها هم بد نیست و آسانتر و کم خطر تر از  زندگی در کشورهای مفلس و بی چیز است.

همگی موفق باشین


Tim
جمعه 17 آذر 1396 ساعت 15 و 41 دقیقه و 47 ثانیه
Nice post. I used to be checking constantly this weblog and I am inspired!

Very helpful information specifically the closing part :) I maintain such info a lot.
I was looking for this certain info for a very
lengthy time. Thank you and best of luck.
How do you treat a sore Achilles tendon?
دوشنبه 30 مرداد 1396 ساعت 15 و 28 دقیقه و 19 ثانیه
Very good info. Lucky me I ran across your blog by chance (stumbleupon).
I have saved it for later!
Can better posture make you taller?
دوشنبه 16 مرداد 1396 ساعت 13 و 59 دقیقه و 29 ثانیه
Attractive portion of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to say
that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I'll be
subscribing in your feeds and even I achievement you get right of entry to constantly rapidly.
Mehdi
دوشنبه 29 خرداد 1396 ساعت 14 و 03 دقیقه و 03 ثانیه
من میخوام داروسازی در ارمنستان بخونم..هزینش چطوریه؟
BHW
جمعه 18 فروردین 1396 ساعت 09 و 04 دقیقه و 31 ثانیه
Excellent post. I was checking continuously this blog and I'm impressed!
Very helpful info particularly the last part :) I care
for such information a lot. I was looking for this certain information for a
long time. Thank you and best of luck.
چهارشنبه 31 تیر 1394 ساعت 18 و 26 دقیقه و 44 ثانیه
سلام خسته نباشید
من میخوام برای تحصیل در رشته ی داروسازی به ارمنستان برم.نمیدونم باید چیکار کنم و هزینه هاش چجوریه.از وضعیت تحصیلی و خوب یا بد بودنش بی خبرم.خواهشاًاگه اطلاعاتی تو این زمینه دارید کمکم کنید.ممنون.
مهتاب
چهارشنبه 31 تیر 1394 ساعت 18 و 25 دقیقه و 44 ثانیه
سلام خسته نباشید
من میخوام برای تحصیل در رشته ی داروسازی به ارمنستان برم.نمیدونم باید چیکار کنم و هزینه هاش چجوریه.از وضعیت تحصیلی و خوب یا بد بودنش بی خبرم.خواهشاًاگه اطلاعاتی تو این زمینه دارید کمکم کنید.ممنون.
چهارشنبه 31 تیر 1394 ساعت 18 و 21 دقیقه و 49 ثانیه
سلام خسته نباشید
من میخوام برای تحصیل در رشته ی داروسازی به ارمنستان برم.نمیدونم باید چیکار کنم و هزینه هاش چجوریه.از وضعیت تحصیلی و خوب یا بد بودنش بی خبرم.خواهشاًاگه اطلاعاتی تو این زمینه دارید کمکم کنید.ممنون.
گیلدا
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1393 ساعت 07 و 49 دقیقه و 09 ثانیه
سلام خسته نباشید
من میخوام برای تحصیل در رشته طب سنتی به ارمنستان برم اما واقعا گیج شدم چه کنم خیلیا میگن خوب نیست خیلیا هم میگن که خوبه و از همه مهمتر نمیدونم هزینه تقریبی تحصیل در ارمنستان چقدره خواهشا اگه اطلاعی تو این زمینه ها دارین راهنماییم کنید
مرسی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر