تبلیغات
منطقه آزاد - کنکاش مهاجرت از نگاه روان شناسی اجتماعی
دوشنبه 2 بهمن 1391

کنکاش مهاجرت از نگاه روان شناسی اجتماعی

   نوشته شده توسط: علی ولی پور    نوع مطلب :اجتماعی ،عمومی ،

کنکاش مهاجرت از منظر روان شناسی اجتماعی؛

هر کجا بروی آسمان همان رنگ نیست!

گفتگوی زیر حاصل مصاحبه علی ولی پور با دکتر پرویز سرندی از اساتید به نام و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد تیریز است که برای تکمیل کاور استوری درس روزنامه نگاری تخصصی انجام داده ام. قبل از ورود به مصاحبه لازم است که با وی آشنا شویم.

مردی است با موهای جوگندمی و لباس های اتوکشیده که همیشه از بالای عینکش به دانشجویان نگاه می کند. در صحبت کردن برخلاف ما دانشجویان هیچ عجله ای ندارد، سوال را که می پرسی مکث می کند گاهی کوتاه گاهی طولانی سپس با لحن گیرایش آرام و شمرده شمرده پاسخ سوال را با نگاههای خاص اش که معلوم است کلا هوای زبان بدنت را هم دارد می دهد. وی از گفتن هیچ حرفی ابایی ندارد ولی می داند چه بگوید و چگونه بگوید همچنین با تلطیف انتقاداتش نفوذ حرفهایش را دو چندان می کند.

او سال های قبل از انقلاب را در فرانسه زندگی می کرد و سه دهه پیش دکترای روان شناسی اجتماعی خود را از دانشگاه سوربن پاریس اخذ می کند. مدتی هم در همان دانشگاه به تدریس روان شناسی می پردازد. سپس با کوله باری از تجربه برای انتقال دانش به وطن باز می گردد. و به همین دلیل گزینه مناسب من برای مصاحبه می شود.

همچنین قبل از اینکه وارد مصاحبه شویم تعریفی از مهاجرت را ارائه دهیم تا در فهم راحت تر مصاحبه مشکلی نداشته باشیم، با این مضمون که مهاجرت یک نوع جابجایی است به قصد رسیدن به هدف. و یا منظور از جابجایی، تغییر مکان است برای رسیدن به هدف، که ممکن است بعدا شکل دایمی پیدا کند یا موقتی. یا به تعریفی دیگر که از سایت تبیان اقتباس شده است یعنی: مهاجرت عبارت‌است از جابه‌جایی مردم از مکانی به مکانی دیگر برای کار یا زندگی. مردم معمولاً به دلیل دور شدن از شرایط یا عوامل نامساعد دورکننده‌ای مانند فقر، کمبود غذا، بلایای طبیعی، جنگ، بیکاری و کمبود امنیت مهاجرت می‌کنند. دلیل دوم می‌تواند شرایط و عوامل مساعد جذب کننده مانند امکانات بهداشتی بیشتر، آموزش بهتر، درآمد بیشتر و مسکن بهتر در مقصد مهاجرت باشد. پدیده مهاجرت مختص به یک علمی غیر از روان شناسی، مثل جغرافیای انسانی و جامعه شناسی است ولی لازم می بینم که دلایل این پدیده از منظر روانی هم واکاوی و پژوهش بشود. مصاحبه به شرح زیر است:

از دکتر سرندی پرسیدم که از نظر شما چرا لازم است که پدیده مهاجرت را از دید روان شناسی اجتماعی کالبدشکافی و بررسی کنیم وی با سکوتی نسبتا طولانی و با لحنی عمیق گفت: ((در حالت کلی مهاجرت از منظر روان شناسی نمودی از عدم تعادل است، بعبارتی دیگر یکی از ضروریات یا الزامات عدم تعادل، تغییر شرایط است.)) او در ادامه با ذکر مثالی ساده برای درک راحت تر مسئله راجع به تغییر شرایط افزود: ((اگر من می خواهم اتاقی را ترک کنم دلیل این است که من در اتاق احساس راحتی نمی کنم و راحت نیستم، یا می خواهم در اتاقی باشم که مناسب تر از اتاق موجود باشد و این عدم تعادل، مهاجرت را در روان شناسی مطرح می کند.)) حال در مقابل سوال دکتر سرندی این پرسش به ذهن می رسد که آیا نمی توانم اتاق را طوری درست و تزیین کنم که علاوه بر خودم چندین نفر هم بتوانند در آن راحت تر باشند؟ در پاسخ می گوید: ((انسان ها زمانی که تعادلشان مختل شد و به تلاطم افتادند برای برقراری تعادل مجدد واکنش هایی از قبیل واکنش های انفعالی از خود نشان می دهند به این معنی که اگر من نتوانم شرایط بیرونی را تغییر دهم، برای اینکه تعادل از دست رفته دوباره بوجود آید، لازم می بیند که از شرایط درونی خود مایه بگذارد. اگر من نوعی نمی توانم ساختار بیرونی را، مناسب با شرایط عوض کنم ولی می توانم ساختار درونی خودم را متناسب با ساختار بیرونی تغییر دهم. اگر نمی توانم اعتقادات، ساختار اجتماعی، فرهنگی و سیاسی جامعه را دگرگون کنم در عوض می توانم ساختار فکری خودم را به نحوی دگرگون کنم که با همان ساختار بیرونی مطابقت داشته باشد، این روش معمولا از سوی افرادی که تاثیر پذیرند انجام می گیرد. گروههای دیگری از افراد وجود دارند به جای اینکه ساختار درونی خود را تغییر دهند شرایط و ساختار بیرونی را عوض می کنند، یعنی شرایط اتاق را که در مثال قبلی ذکر کردیم طوری تغییر می دهند جای اینکه اتاق را متحول  کنند عقب نشینی کرده و اتاق را ترک می کنند. با این وضع شرایط موجود را بیشتر دگرگون می کند. مهاجرت یکی از این مکانیسم های موجود است.))

دکتر پرویز سرندی در ادامه حرف هایش اضافه می کند: ((زمانی است که فرد در شرایط موجود برای ایجاد تغییرات احساس ضعف می کند، بنابراین شرایط را همان طوری که است رها کرده و مهاجرت می کند، یا شرایط بقدری قوی است که یاس و نومیدی بوجود می آورد و عقب نشینی را ترجیح می دهد در واقع مهاجرت یکی از انواع این عقب نشینی هاست.)) وقتی از وی پرسیدم اگر مهاجرت به این معنایی که تعریف کردید در نظر داشته باشیم نتیجه می گیریم که مهاجرت نوعی از انفعال است در جوابی بدون مکث گفت: ((خیر. همیشه اینطور نیست. در بعضی از موارد انسان امید، آرزو و اهدافی دارد که آن امیدها و آرزوها به دلیل ساختار خاص خودشان، شاید در بعضی از موارد بعلت اعتلای سطح خودش در شرایط فعلی قابل تحقق نیست. پس باید دنبال شرایطی برویم که بتواند به ایده آل هایمان پاسخ دهد، چه بسا مهاجرت نخبگان از این قماش باشد. یعنی دنبال شرایطی باشد که تحقیقات علمی تر انجام دهند که انجام آن تحقیقات در کشور خودش به دلیل عدیده ای امکان پذیر نباشد. در چنین شرایطی راهی را بر می گزینند که هم ایده آل ترند و هم سطح بالاتری را دارند که خودش نیز به یقین می داند این مسیر او را به هدف علمی بالاتر می رساند. این افراد برای رسیدن به اهداف بالاتر از حالت انفعالی به دورند و به این موضوع اشراف دارند که با مهاجرت پا در مسیر تعالی بخشی خودش می گذارد، پس مهاجرت می کند.))

وی درباره جوانب مثبت و منفی مهاجرت برای همگان صحبت کردند که به این شرح است: ((جوانب مثبت مهاجرت برای نخبگان این است که علم را در سطح جهانی توسعه می دهند چون معتقدند که علم، خاص یک قشر، جامعه یا یک فرهنگ نیست بلکه خاص همگان است. پس نخبگان با مهاجرت با انجام تحقیقات که محصول آن به کل جوامع انسانی بر می گردد، مرزهای جغرافیایی را می شکند. ولی جوانب منفی آن، فراورده های بوجود آمده را به کشورهایی که شاید نسبت به آن دینی داشته باشند ادا کنند، آنها را از این مزایا محروم می کنند. برای مثال متخصصان ایرانی وقتی تحقیقات خود را در خارج و برای کشورهای خارج انجام می دهند به نوعی به معنای این است که کشور خود را از مزیت های علم جدید محروم می کند.))

حال می رسیم به این سوال که با چه برنامه و روش هایی می توان سرمایه های علمی کشور را حفظ کنیم؟ وی با مکثی طولانی و پس از سکوت محض حاکم شده در اتاق استاد در جواب گفت: ((عوامل جذب کننده را بشناسیم، 1- اگر ما بتوانیم عوامل جذب کننده را در کشورمان بوجود آوریم طبیعتا کاهش در روند سرعت مهاجرت بوجود خواهد آمد. 2- عوامل دفع کننده را در درون کشور به حداقل برسانیم. بعبارت دیگر دوجانبه عمل کنیم، از یک طرف عوامل دفع کننده را تقلیل بدهیم و از طرف دیگر عوامل جذب کننده را در کشور خودمان بیشتر کنیم. مثلا اگر بعضی ها می روند و هدفشان رسیدن به سطوح عالی است که در کشور خود این موقعیت را نمی بینند منطق حکم می کند که آن عوامل تسهیل کننده را در جامعه فراهم کند و تدارک ببیند هرچند که هزینه بسیار بالایی داشته باشد.)) وی در ادامه برای فهم آسان این بحث یک مثال ساده می زند: ((وقتی افراد در جامعه ببینند که متناسب با استعداد و زحماتشان نمی توانند از دانسته های خود بهره برداری کنند طبیعتا به قصد مهاجرت می افتند. وقتی افراد شایسته ای در جامعه وجود داشته باشند و متوجه شوند متناسب با شایستگی هایشان نمی توانند از موقعیت ها استفاده کنند به دنبال مکان هایی می روند که در آن بتوانند از استعداد و شایستگی خود به نحو احسنت بهره برداری کنند تا از قوه به فعل برسند. اگر این مطلب را در قالب علمی بیان کنیم طلب استعداد، وجود آن استعداد و در نهایت نبود آن امکانات برای آن استعداد که نهایتا می رسد به جایی که برای آن استعداد، امکانات است؛ دانشمند استعداد دانشمند شدن را دارد ولی همه امکانات لازم برای دانشمند شدن را ندارد، می رود دنبال جاهایی که امکانات دانشمند شدن برای او وجود داشته باشد ولی اگر در جامعه خودمان آن امکانات را برای این افراد فراهم شود نتیجتا روند مهاجرت نخبگان کم خواهد شد.))

از وی پرسیدم که اکثر جوانان عادی به بهانه ی ادامه تحصیل به کشور های دست چندمی می روند و سابقه علمی درخشانی هم در کارنامه خودشان ندارند اما این افراد بعد از اتمام تحصیل نمی خواهند به وطن برگردند یعنی حتی جوان عادی هم کشور و جامعه خود را مناسب و درخور فعالیت، کار و زندگی نمی بیند؟ وقتی دلیل دکتر را از دیدگاه روانشناسی اجتماعی جویا شدم نیش خندی زد و از سوالم خرده گرفت و گفت: ((مقایسه زمانی انجام می گیرد که داده ها بیش از ((یک)) باشد.)) ایشان با ایراد یک مثال مطلب را اینگونه بیان می کند: ((وقتی شما در یک دانشگاه یک استاد را می شناسید و بقیه را بفرض شناختی از آنان ندارید ابدا نمی توانید این استاد را با اساتید دیگر مقایسه کنید. در مورد کشورهای دیگر هم همینطور. ما تا زمانی که اطلاعاتی از آن جوامع نداشته باشیم حق قیاس و مقایسه را نخواهیم داشت. پس اولین تئوری این است که مقایسه زمانی اتفاق می افتد که اطلاعات و داده های ما بیش از ((یک)) باشد بنابراین، این جوانان تا زمانی که پا به کشورهای خارج نگذاشته و ندیده اند نمی توانند شرایط و اوضاع کشور خودشان را با کشورهایی که می روند و می بینند مقایسه کنند. ولی زمانی که به هر علتی رفتند و دیدند، خواه ناخواه در معرض مقایسه قرار می گیرند.)) وی در ادامه اضافه می کنند: ((مقایسه دو نتیجه دارد: اول احساس مزیت دوم احساس محرومیت. افرادی که به جهان خارج می روند خواه ناخواه بدون اینکه قضاوت کنیم به این جمع بندی می رسیم که آن کشورها مزایایی دارند که در کشور خود نداشته اند سپس حاضر به دست کشیدن از آن مزایا نمی شوند در نتیجه در آن جامعه ماندگار می شوند. این مزایا الزاما مادی نیستند ممکن است آنجا احساس آزادی عمل بیشتری کنند که در داخل در آنها وجود نداشت. گرچه به قول شما کشوری دست چندمی است اما در نهایت تصمیم گیرنده آنها هستند که به مقام مقایسه رسیده اند. ولی افرادی هم هستند که می روند و جهان خارج را می بینند و با آنچه که در کشور خود داشتند مقایسه می کنند، می رسند به جایی که محرومیت را در خارج دارند که در کشور خودشان آن محرومیت ها را نداشتند. احتمال اینکه آنها برگردند زیاد است.))

بعد از اتمام شدن حرف های استاد این سوال را از او پرسیدم که بعضی از مهاجران هستند که به محض ورود به یک جامعه خارجی که از نظر فرهنگی با هم قرابت ندارند، در رویارویی با فرهنگ مقابل هویت خود را ناچیز می بیند و دچار خودباختگی فرهنگی می شود. از نظر من روزنامه نگار زود حل شدن مهاجران ایرانی نسبت به دیگر مهاجران در آن جوامع همین مسئله است یعنی سریعا همرنگ جماعت می شوند. دکتر سرندی برای پاسخ گویی به این سوال به قول خودشان از یک اصل روان شناسی استفاده می کند و می گوید: ((هر قدر انسانی بصورت کل و عام از موقعیت و شرایطی بیشتر ناراضی باشد و به تبع آن بیشتر تلاش کند که خود را از آن برهاند در جامعه دیگر به حداقل قناعت می کند و هر چه باشد آن را قبول می کند.)) وی ژاپن را مثال می زند که ژاپنی ممکن است که تمایل داشته باشد به کشورهای اروپایی مثلا آلمان یا سوئیس برود ولی زمانی نمی رود که ژاپن برایش غیرقابل تحمل باشد. انسان اشباع نمی شود یعنی او می خواهد از شرایط بهتری که در ژاپن داشته به وضعیت بهتر از آن برسد. بعبارت بهتر دکتر سرندی می خواهد بگوید که از آنچه در ژاپن هست فرار نکرده و به دنبال بهتر از آن بوده است. او در ادامه بحث اضافه می کند: ((اگر بطور کلی در جامعه ای، اعضای آن می روند که تحت فشار باشند و به حالت اجبار برسند و مجبور شوند که بروند دیگر این وضع قابل تحمل نیست. در این شرایط احتمال آنکه هرچه که آنجا پیش بیاید و مهاجرین را قانع کند زیاد است. گرچه مطلوب نیست ولی در هر حال  امکان اینکه قانع شوند زیاد است.)) وی قانون روان شناسی این مسئله را اینگونه توضیح می دهد: ((احتمال اینکه ایرانی ها سریع و زودتر در محیط بیگانه جذب می شوند این باشد که از فرهنگ اصلی خود بریده و خسته شده اند و هر اندازه این بریده گی و خستگی زیاد شود به همان اندازه احتمال دلبستگی به فرهنگ بیگانه بیشتر می شود.)) وی همچنین قبول راحت تر فرهنگ بیگانه را نه به خاطر اینکه جذابند بلکه گسستن از فرهنگ اصلی خود را عامل این مسئله می داند و زمینه فراهم می شود برای دلباختگی فرهنگی. در کنار این مسئله وی این اعتقاد را هم دارند که زمانی شخصیتی تثبیت شد و استحکام پیدا کرد به همان میزان حفظ فرهنگ اصلی بیشتر و دلباختگی فرهنگی هم کاهش پیدا می کند.  احتمالا ایرانیانی که با سن و سال پایین تر می روند چون به آن معنا تحصیلات عالیه ندارند و با توجه به سن پایینشان از آن استقلال شخصیتی و تحکیم برخوردار نیستند بنابراین در مقابل مسایل جدید شکننده ترند.

وقتی به سابقه طولانی زندگی وی در اروپا اشاره کردم گفت: ((تاریخ مصرف تجارب زندگی من در اروپا سپری شده است و آنچه که الان می بینم با 3 دهه پیش همخوانی ندارد. تجاربی که در اروپا و زندگی اروپایی داشتم دیگر آن تجارب در اروپای فعلی ارزش و اعتبار ندارد به همین دلیل است که سرعت تغییرات در جوامع اروپایی زیاد است. چون جوامع سنتی نیست همیشه چیزهای جدیدی وارد آن می شوند.)) وی در ادامه اروپای 10 سال پیش را با اروپای امروزی دگرگون شده  می بیند که از نظر فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، روابط اجتماعی و... تغییر یافته اند. نه اینکه صرفا افت و خیز دارند بلکه عوض می شوند و دایما در حال پوست اندازی است و دگرگون می شود و تغییر می کنند.

در ادامه مصاحبه از جهانی زندگی کردن در جوامع چند فرهنگی و کثرت گرا سوال شد که چه تاثیری بر شخصیت و افق دید انسان دارد و ایشان هم علاوه بر ایده آل دانستن آن، منکر مزایای تنوعات نشد و گفت: ((هرقدر موضوعات و موارد متنوع تر باشد امکان انتخاب بیشتر می شود بعبارت روشن تر انتخاب در بین 100 گزینه را مناسب تر از انتخاب از بین 10 گزینه می دانم.)) وی در ادامه تاکید فراوان می کند که در صورت آموزش دیدن، تنوعات فی نفسه برای همه انسان ها می تواند خوب باشد. همچنین او تنوعات را هدیه جهانی زندگی کردن به بشریت می داند که افکار انسان را صیقل می دهد و از راکد بودن ذهن و فکر بطور مسالمت آمیز می جنگد و در ارتباط متقابل اجتماعی و فرهنگی با تنوعات، شخصیت ها را منعطف تر و ملایم تر می کند. دکتر سرندی در ایران شهرهای تهران و ارومیه را نمونه بارز یک شهر چند فرهنگی معرفی می کند و در مقابل نیز شهر تبریز را یک نمونه از شهرهای تک فرهنگی مثال می زند که اکثریت مسلمان هستند و شیعه و ترک. ولی در ارومیه ترک، کرد، شیعه، سنی، آشوری، ارمنی و... ترکیب شده و یکدیگر را پذیرفته و در تعامل اند. بنابراین هر چقدر گرایش به سمت جهانی زندگی کردن سوق پیدا کند تحکمات کمتر می شود. در حالی که دگماتیسم تک بعدی بودن را تبلیغ می کند و ترویج می دهد.

در انتهای مصاحبه نظر دکتر سرندی را از ضرب المثل آسمان هر کجا بروی همان رنگ است را پرسیدم که در پاسخ 2 اشاره داشتند: اشاره اول جغرافیایی بود و اشاره دوم سیاسی. او آسمان را یکرنگ ندانست و گفت: ((حیف است که آسمان یکرنگ باشد.)) مقداری فراتر از سوال رفتند و افزودند: ((اولا اگر آسمان را به معنای آسمان در نظر بگیریم این هم یکرنگ نیست.))آسمان طبیعی را مثال زد و گفت: ((آیا آسمان عربستان همان آسمان انگلستان است؟ در انگلستان اگر هوا آفتابی باشد همان روز را جشن می گیرند ولی در عربستان آفتاب سوزاننده است و همه از آن می گریزند.)) وی ادامه می دهد: ((ولی اگر منظور از آسمان جریانات سیاسی-اجتماعی باشد آن هم یکرنگ نیست. در بعضی از جوامع حزب مخالف تخریب می کند یعنی کارش تخریب است، اما در بعضی جوامع حزب مخالف موتور محرک حزب حاکم است. چرا که حزب حاکم می داند اگر اشتباه کند حزب مخالف برحق برملا خواهد کرد و همین امر باعث می شود اشتباهات حزب حاکم کمتر شود پس اینجا هم آسمان یکرنگ نبود.)) همچنین وی در ادامه افزودند: ((یکرنگ نبودن آسمان برای جامعه های اروپایی از زیبایی هایی است که برای اروپایی ها زیباست که ممکن است برای شرقی ها زیبا نباشد. یک رنگ بودن نمودی از سکون است که محصول آن جمود و حرکت لاک پشتی می باشد که با نگاه در جوامع آسیاسی آن را به وضوح می بینیم. در حالی که چند رنگی ها هستند که رنگ های دیگر را می آفرینند. اگر آبی را با آبی ترکیب کنید همان است ولی اگر آبی با زرد ترکیب شود رنگ ثالث زیبای سبز بوجود می آید. حیف نیست که این سه رنگ را به یک رنگ ترجیح دهیم؟!))

علی ولی پور ، روزنامه نگار اجتماعی – چهارشنبه 24/8/1391


http://cleantalkorg2.ru/
جمعه 23 آذر 1397 ساعت 00 و 07 دقیقه و 15 ثانیه
When someone writes an article he/she retains the thought of a
user in his/her brain that how a user can know it. Therefore that's why this
post is great. Thanks!
buy cialis online cheap
پنجشنبه 15 آذر 1397 ساعت 21 و 15 دقیقه و 29 ثانیه

Useful information. Kudos.
cialis cipla best buy cialis australia org acheter cialis kamagra acquistare cialis internet click here to buy cialis cialis 05 cialis for daily use dose size of cialis cialis cipla best buy only now cialis for sale in us
Cialis 20 mg
پنجشنبه 15 آذر 1397 ساعت 01 و 43 دقیقه و 21 ثانیه

Regards! Plenty of write ups.

online prescriptions cialis cialis canada only now cialis for sale in us cialis prezzo in linea basso cialis farmacias guadalajara does cialis cause gout tesco price cialis cialis sicuro in linea buy original cialis recommended site cialis kanada
Generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 ساعت 09 و 13 دقیقه و 33 ثانیه

Thanks a lot. Plenty of write ups.

cialis official site we recommend cialis info link for you cialis price order generic cialis online cialis coupon viagra vs cialis prices for cialis 50mg cialis usa cost buy cheap cialis in uk cialis generico postepay
Generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 ساعت 21 و 40 دقیقه و 37 ثانیه

Excellent facts. Regards.
cialis qualitat link for you cialis price costo in farmacia cialis costo in farmacia cialis dose size of cialis compare prices cialis uk buy brand cialis cheap generic low dose cialis wow cialis 20 cialis patent expiration
Buy generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 ساعت 10 و 50 دقیقه و 06 ثانیه

Thanks a lot, I value this!
acquistare cialis internet generic low dose cialis cialis generico preis cialis 20mg schweiz rx cialis para comprar we use it cialis online store prix cialis once a da recommended site cialis kanada canadian discount cialis comprar cialis 10 espa241a
Lydia
سه شنبه 13 آذر 1397 ساعت 01 و 25 دقیقه و 26 ثانیه
I'm gone to inform my little brother, that he should also visit this webpage on regular basis to take updated from most up-to-date reports.
Generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 ساعت 23 و 07 دقیقه و 57 ثانیه

You've made the point.
prezzo cialis a buon mercato cialis vs viagra cialis per paypa tadalafilo warnings for cialis prices for cialis 50mg cilas cialis diario compra cialis herbs cialis wir preise
buy tadalafil no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 ساعت 10 و 16 دقیقه و 27 ثانیه

Truly loads of superb data.
buy cialis cialis dose 30mg generico cialis mexico how do cialis pills work buying brand cialis online generic low dose cialis cialis dosage recommendations cialis online deutschland buy cialis cialis tablets for sale
buy cialis online no prescription
یکشنبه 11 آذر 1397 ساعت 22 و 35 دقیقه و 02 ثانیه

Nicely put. Thanks a lot.
cialis 100 mg 30 tablet cialis farmacias guadalajara cialis 20 mg cialis online deutschland tesco price cialis we recommend cheapest cialis overnight cialis tadalafil we recommend cheapest cialis generic cialis at the pharmacy wow look it cialis mexico
buy tadalafil no prescription
یکشنبه 11 آذر 1397 ساعت 09 و 38 دقیقه و 07 ثانیه

Many thanks! I value it.
click here to buy cialis generic cialis pill online we recommend cheapest cialis purchase once a day cialis buy online cialis 5mg walgreens price for cialis cialis rckenschmerzen generic cialis at the pharmacy cilas we use it cialis online store
Online cialis
شنبه 10 آذر 1397 ساعت 22 و 47 دقیقه و 17 ثانیه

This is nicely expressed! .
venta de cialis canada cialis australian price wow cialis 20 low cost cialis 20mg cialis therapie brand cialis nl acheter cialis kamagra cialis generique cialis name brand cheap venta de cialis canada
buy tadalafil online
شنبه 10 آذر 1397 ساعت 09 و 30 دقیقه و 33 ثانیه

Many thanks. Helpful stuff!
acquistare cialis internet cialis generika how much does a cialis cost cialis venta a domicilio sublingual cialis online we recommend cheapest cialis acheter cialis meilleur pri cialis kamagra levitra acquistare cialis internet side effects of cialis
buy cialis online no prescription
جمعه 9 آذر 1397 ساعت 22 و 13 دقیقه و 27 ثانیه

Whoa plenty of useful facts.
recommended site cialis kanada achat cialis en europe cialis price thailand legalidad de comprar cialis cialis taglich prescription doctor cialis 5 mg cialis coupon printable cialis 10 doctissimo generic cialis at walmart import cialis
hack rules of survival 6/3
جمعه 9 آذر 1397 ساعت 13 و 27 دقیقه و 36 ثانیه
Hello to every one, it's actually a fastidious for me to pay a quick visit this web site, it contains valuable Information.
Online cialis
جمعه 9 آذر 1397 ساعت 10 و 17 دقیقه و 27 ثانیه

You explained it well!
cialis 20 mg effectiveness cialis pills in singapore cialis kaufen achat cialis en europe buy cialis online prescriptions cialis cialis super acti prix de cialis prezzo di cialis in bulgaria does cialis cause gout
Alva
جمعه 9 آذر 1397 ساعت 10 و 15 دقیقه و 31 ثانیه
First off I would like to say awesome blog!
I had a quick question that I'd like to ask if you don't mind.
I was curious to find out how you center yourself
and clear your head prior to writing. I've had trouble clearing my
thoughts in getting my ideas out. I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be lost just trying to figure out how to begin. Any
ideas or hints? Thanks!
Buy cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 ساعت 23 و 13 دقیقه و 45 ثانیه

Superb data. Thank you.
tadalafilo cialis 5 effetti collaterali cialis per paypa when can i take another cialis cialis tadalafil online tadalafil tablets low dose cialis blood pressure cialis billig rx cialis para comprar cialis canadian drugs
buy cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 ساعت 11 و 54 دقیقه و 58 ثانیه

Thanks, Awesome information!
canadian discount cialis viagra vs cialis order generic cialis online dosagem ideal cialis cialis daily new zealand cialis for sale in europa achat cialis en europe cialis para que sirve how much does a cialis cost costo in farmacia cialis
Free Expired Domain List
پنجشنبه 8 آذر 1397 ساعت 01 و 49 دقیقه و 46 ثانیه
This is the part of my site where I list all of the expired
domains from sites that I scrape. I scrape the most popular sites on the internet to produce lists of
expired domains. All the lists are free, and I try to
update them as often as possible.
Buy generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 ساعت 23 و 15 دقیقه و 22 ثانیه

Nicely put. Thank you.
cialis purchasing we recommend cialis best buy cialis free trial try it no rx cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne 5 mg cialis coupon printable rx cialis para comprar rezeptfrei cialis apotheke acquisto online cialis cialis patentablauf in deutschland
Cialis prices
چهارشنبه 7 آذر 1397 ساعت 11 و 14 دقیقه و 38 ثانیه

You actually explained this perfectly!
achat cialis en suisse click here to buy cialis cialis vs viagra cialis 20mg preis cf cialis tablets for sale interactions for cialis cialis tablets australia tadalafil 20 mg cialis soft tabs for sale cialis tadalafil online
latest 283 led canbus bulb
جمعه 25 آبان 1397 ساعت 18 و 37 دقیقه و 43 ثانیه
Excellent, what a webpage it is! This weblog gives valuable data to us, keep it up.
best 258 led canbus bulb
جمعه 25 آبان 1397 ساعت 18 و 33 دقیقه و 13 ثانیه
Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I'll certainly comeback.
https://www.getjar.com/categories/all-games/action-games/Rules-of-Survival-Cheat-960889
پنجشنبه 24 آبان 1397 ساعت 05 و 40 دقیقه و 04 ثانیه
I like this post very much. I will definitely be back. Hope that I can go through more insightful posts then. Will likely be sharing your wisdom with all of my friends!
Stanley
جمعه 18 آبان 1397 ساعت 10 و 39 دقیقه و 36 ثانیه
Thanks for ones marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you're a
great author. I will be sure to bookmark your blog and will eventually
come back at some point. I want to encourage yourself to continue your great job, have a nice
morning!
Get Rich Today
جمعه 18 آبان 1397 ساعت 08 و 51 دقیقه و 17 ثانیه
Did you know that it’s possible to get rich without doing any work at all?
You can make thousands of dollars while you sleep.
Does that sound too good to be true? If it does, it’s because you haven’t watched this video.
Click here http://kudoflow.com/4MnD and watch it. You’ll
be amazed by this guy’s story.
12 Volt Automotive Led backup Lights
پنجشنبه 17 آبان 1397 ساعت 11 و 40 دقیقه و 55 ثانیه
Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it ;) I will come back once again since I bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.
Easter
چهارشنبه 16 آبان 1397 ساعت 12 و 42 دقیقه و 45 ثانیه
After looking at a number of the blog articles on your web page, I seriously appreciate your way
of blogging. I saved it to my bookmark website list and will be checking back in the near future.
Please visit my website as well and tell me your opinion.
12 volt automotive led lights
سه شنبه 15 آبان 1397 ساعت 04 و 50 دقیقه و 23 ثانیه
I'm extremely inspired together with your writing skills as smartly as with the layout to your weblog. Is this a paid subject matter or did you customize it your self? Anyway stay up the excellent high quality writing, it's rare to peer a nice blog like this one today..
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30