تبلیغات
منطقه آزاد - نظریه "شکاف آگاهی" در گفتگوی همشهری با دکتر علیرضا دهقان
سه شنبه 30 اردیبهشت 1393

نظریه "شکاف آگاهی" در گفتگوی همشهری با دکتر علیرضا دهقان

   نوشته شده توسط: علی ولی پور    نوع مطلب :ارتباطات ،

نظریه "شکاف آگاهی" در گفتگوی همشهری با دکتر علیرضا دهقان

نظریه شکاف آگاهی


http://www.aftabir.com/articles/social/communications/images/51fd9dff9d5077377be0b05bec47bd79.jpghttp://vista.ir/include/articles/images/8dd727a865c1b97e6b1b6e3c049a02bb.jpg

اشاره: فریبا نباتی- میان تحصیلات و جیب شما با اطلاعات درون مغزتان رابطه ای وجود دارد، یعنی هرچقدر مدرک تحصیلی‌تان بالاتر و جیبتان پرتر باشد تمایل بیشتری نیز به اندوختن اطلاعات و کسب آگاهی دارید.

این ادعا توسط برخی نظریه پردازان علم ارتباطات و با عنوان نظریه "شکاف آگاهی" مطرح شده است. نظریه ای که معتقد است با ادامه این روند بین شما و دیگرانی که در پایگاه‌های اجتماعی- اقتصادی متفاوت از شما هستند فاصله به وجود می‌آید.

برای دانستن بیشترازاین نظریه با دکتر علیرضا دهقان استادیاردانشگاه تهران همراه می‌شویم.

سئوالی برای طرح نظریه

در آغاز تمامی رسانه‌ها به دلیل این‌که هزینه تولیدشان بسیار زیاد بود رسانه هایی خاص با استفاده محدود  و برای گروه های بالای اجتماعی بودند و همه افراد جامعه توانایی استفاده  از آنها را نداشتند، اما پس از گذشت چند دهه رسانه‌هایی چون تلویزیون، رادیو و روزنامه به رسانه‌هایی عام و سراسری تبدیل شدند و همه به جز تعداد بسیار محدودی توانستند از اطلاعات آنها بهره مند شوند. داشتن آگاهی هایی که از طریق رسانه ها منتشر می‌شد برای افراد جامعه مهم بود و برای رفع نیازهای اجتماعی، اقتصادی و سیاسی از آن استفاده می‌کردند.

بنابر تجربه عمومی و مشاهداتی که بیشتر ما ممکن است داشته باشیم، میزان اطلاعات در اختیار افراد جامعه همچون منابع اقتصادی به صورت برابر توزیع نشده است. از آنجا که رسانه ها توانایی ایجاد این برابری را دارند این سوال مطرح شد که آیا واقعا رسانه ها این کار را انجام می‌دهند یعنی می‌شود از طریق رسانه های جمعی این نابرابری را کاهش داد یا نه؟

در واقع این سوال مهم انگیزه ای شد تا تیکنور، دونوهو و اولین در سال 1970 برای نخستین بار بحث شکافهای آگاهی و تاثیررسانه ها بر این شکافها را در مجله افکار عمومی مطرح کنند.

مهم تر از رسانه

نظریه شکاف آگاهی می‌گوید که میان میزان آگاهی‌های افراد در مورد مسائل و موضوعاتی که مورد توجه، علاقه و نیاز عموم افراد است و وضعیت اجتماعی-اقتصادی آنها رابطه وجود دارد. یعنی در نابرابری اطلاعات، عنصر اصلی رسانه نیست. البته رسانه ها می‌توانند در توزیع اطلاعات در میان بخش هایی از جامعه که قبل ازگسترش رسانه ها به اطلاعات دسترسی نداشتند کمک کنند و تسریع کننده باشند اما مسئله اصلی در این نظریه آن است که در بحث برابرسازی افراد در زمینه اطلاعات و دسترسی به آن، متغییر کلیدی  پایگاه اجتماعی-اقتصادی افراد است. حتی اگر بتوانیم سرعت انتشار اطلاعات را زیاد و هزینه دسترسی را هم ارزان کنیم ،مانند وضعیتی که الان به وجود آمده است، باز پایگاه اجتماعی-اقتصادی افراد مانعی است تا برابری اتفاق نیفتد.

علاقه هم هست

در ابتدای طرح نظریه شکاف آگاهی یک رابطه ساده میان پایگاه اجتماعی-اقتصادی افراد و میزان شکاف آگاهی در بین گروه های متفاوت مطرح بود، یعنی تصور می‌شد که هرچقدر پایگاه اجتماعی- اقتصادی افراد پایین تر باشد دسترسی آنها به اطلاعات کمتر می‌شود و برعکس. اما بعد انتقاداتی به آن مطرح شد، پژوهش‌هایی صورت گرفت و نتایج جدیدی به دست آمد. بر اساس نتایج جدید گفته شد که فقط پایگاه اجتماعی- اقتصادی نیست که تعیین کننده دسترسی افراد به اطلاعات است بلکه میزان آگاهی های آنها در مورد مسائل مهم و مسائل مربوط به گروه‌های اجتماعی می‌تواند تحت تاثیر متغییرهای دیگری نیز باشد، متغییرهایی مانند علاقه یا نیاز افراد به اطلاعات.

این علاقه می‌تواند شخصی یا اجتماعی باشد. منظور از علاقه این است که بپرسیم این اطلاعات خاص به چه دردی می‌خورد.

یک مثال

مثلا بحث یارانه ها را در نظر بگیرید اطلاعات مربوط به این‌که چه گروه‌هایی مشمول  دریافت یارانه می‌شوند. ممکن است برای گروه‌های مختلف اجتماعی اهمیت متفاوتی داشته باشد. گروه های پایین ممکن است که خیلی به این اطلاعات نیاز داشته باشند و گروه‌های با درآمد بالا از آنجا که این یارانه‌ها خیلی در زندگی آنها سهم ندارد علاقه ای به دانستن آن نداشته باشند. بنابراین علاقه می‌تواند تعیین کننده باشد که ما دنبال اطلاعات برویم یا نرویم.

متغییر موثر

نظریه ای ماندگاراست که بتواند خود را با تغییر سازش دهد و با شرایط متفاوت خود را تطبیق دهد و به انتقاداتی که به آن می‌شود جواب دهد. نظریه شکاف آگاهی نیز مانند هر نظریه دیگری دچارتغییرات شد بنابراین شکل اولیه نظریه تغییرکرد و متغییرهای علاقه شخصی و اجتماعی برای دریافت و استفاده از اطلاعات مطرح شد. با توجه به این متغییر جدید این بحث مطرح شد که افراد را به صورت فعال و جوینده اطلاعات در نظر بگیریم نه افرادی که به صورت منفعل عمل می‌کنند و باید اطلاعات به آنها عرضه شود. حال این متغییر می‌تواند به صورت مستقل از پایگاه اجتماعی-اقتصادی افراد در نظر گرفته شود یا این‌که می‌تواند عاملی مداخله‌گر باشد که نقش پایگاه افراد در دریافت و بهره مندی از اطلاعات تعدیل شود و تاثیر اولیه خود را از دست بدهد.

شکاف در نگرش و رفتار

بحث نتایج و نوع شکافها محل اختلاف نظر وانتقادات در این نظریه است. یکی از انتقاداتی که به این نظریه صورت می‌گیرد این است که آیا شکاف فقط در آگاهی افراد وجود دارد یا این شکاف به نگرشها و رفتارهای افراد نیز مربوط می‌شود؟

در بحث های مقدماتی ارتباطات ما به این مطلب برمی خوریم که ارتباط یک فرایند است، مرحله اول آن آگاهی، دانستن و شناخت است مرحله بالاتر نگرش های افراد یعنی عقاید پایدار و زمینه ساز رفتار و احساسات افراد و نقطه آخر آن نیز می‌تواند رفتارهای انسانها باشد. مثلا آگهی یا تبلیغ تجاری  کالایی را مشاهده می‌کنیم اطلاعاتی دریافت می‌کنیم بعد از این‌که اطلاعات دریافت شد یک نوع نگرش در ما ایجاد می‌شود، یعنی متقاعد می‌شویم که این کالا، کالای خوبی است و نسبت به برندهای دیگر مزیت دارد. با این نگرش این آمادگی در ما پیدا می‌شود که آن کالا را خریداری کنیم.

بنابراین در مورد پیامها و اطلاعاتی که از رسانه های جمعی دریافت می‌کنیم شکاف می‌تواند علاوه بر صرف آگاهی و دانستن به نگرشها و رفتارها هم تعمیم داده شود. اورت راجرز یکی از منتقدان نظریه شکاف آگاهی بود که این نکته را پیش کشید.

ارتباطات میان فردی و شکاف آگاهی

 راجرز انتقاد دیگری را نیز مطرح و بیان کرد که اگرچه پایگاه اجتماعی-اقتصادی افراد در دریافت، فهمیدن و بهره برداری ازاطلاعات مهم است اما نباید شکافهای مربوط به اطلاعات افراد جامعه را تنها به رسانه های جمعی نسبت دهیم بلکه این شکافها را باید با توجه به ترکیب رسانه های جمعی و ارتباطات میان فردی توضیح دهیم. چرا که ارتباطات میان فردی گاهی می‌تواند کاستی های رسانه های جمعی را برطرف کند.

رسانه کافی نیست

برای این‌که نابرابری و شکاف در آگاهی ها کاهش پیدا کند لازم است که رسانه ها گسترش یابند اما این مسئله به تنهایی کافی نیست. رسانه ها به ویژه رسانه‌ای مانند تلویزیون،می توانند زمینه انتشار و تولید سریعتر و ارزانتر اطلاعات را فراهم کنند اما آن چیزی که این زمینه را عملیاتی و نابرابری را برطرف می‌کند در دسترس بودن رسانه ها نیست بلکه توانایی های اجتماعی-اقتصادی افراد است. وقتی می‌گوییم توانایی های اجتماعی-اقتصادی، به لحاظ اقتصادی ممکن است که این اتفاق بیفتد و گروه های زیادی از جامعه به این رسانه خاص دسترسی پیدا کنند اما چون متغییرهای فرهنگی و اجتماعی مهم است وآنها را هم باید دخالت دهیم، بنابراین  صرف وجود رسانه ها کافی نیست.

به ویژه این مسئله در جوامع در حال توسعه بیشتر نمود دارد. چرا که در این کشورها میان گسترش رسانه ها و افزایش رفاه عمومی فاصله وجود دارد. در حالی که در کشورهای توسعه یافته این فاصله بسیار کم است. نهادهای جدید یعنی نهادهایی که در کشورهای توسعه یافته و صنعتی به وجود آمد و توسعه یافت در کشورهای در حال توسعه نیز وجود دارد مانند رادیو، تلویزیون و روزنامه اما توسعه ای که در رسانه ها به وجود آمد دروضعیت اقتصادی افراد اتفاق نیفتاد. مثلا روزنامه وجود دارد اما بخش‌های زیادی از افراد جامعه یا سواد خواندن ندارند و یا فراغت کافی برای خواندن.

دموکراسی و توزیع اطلاعات

نظریه هایی مانند نظریه شکاف آگاهی را باید از جهت دیگری نیز نگاه کرد این‌که این نظریه‌ها را در کدام حوزه جغرافیایی مطرح می‌کنیم.

از جهت جغرافیایی، کشورهای در حال توسعه و کشورهای توسعه یافته وجود دارند که با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. در کشورهای توسعه یافته حداقل در توزیع اطلاعات خیلی کنترل صورت نمی گیرد و دولت در انتشار و توزیع اطلاعات به صورت مستقیم دخالت نمی کند، بنابراین شکاف‌هایی که اتفاق می‌افتد بیشتر مربوط به خود افراد می‌شود، یعنی این‌که چقدر به لحاظ اجتماعی-اقتصادی با یکدیگر تفاوت دارند.  اما در کشورهای در حال توسعه که از یک سو دولت کنترل بیشتری بر توزیع اطلاعات دارد و ازسوی دیگر شکاف طبقاتی محسوس تر و بزرگتر است شکاف آگاهی نیز بیشتر است.  با توجه به این مسئله کاربرد نظریه شکاف آگاهی در کشورهای مختلف ممکن است که متفاوت باشد.

شکاف غیر مستقیم

برخی رسانه ها چون کتاب، روزنامه و مجله با پایگاه های اجتماعی-اقتصادی بالاتر جامعه تطبیق دارند بنابراین موضوعات و آگاهی هایی که از طریق این نوع رسانه ها منتشر می‌شود ممکن است که به صورت غیر مستقیم در این‌که گروه های بالای اجتماعی راحت تر و بیشتر اطلاعات دریافت کنند نقش داشته باشد.

هرچند که هیچ رسانه‌ای به صورت برنامه‌ریزی شده و سازمان یافته تفکرات و برنامه‌های خود را با پایگاه های بالای جامعه همسو نمی کند اما هر رسانه ای برای این‌که بتواند به لحاظ اقتصادی پایدار باشد باید توجه کند که چه گروه هایی را می‌تواند پوشش دهد و این گروه ها به چه میزان می‌توانند درآمد و منبع اقتصادی برای آن تامین کنند. بنابراین به موضوعاتی می‌پردازد و مسائل را به گونه ای مطرح می‌کند که نیاز مخاطب خود را تامین کند که این مسئله ممکن است به صورت غیر مستقیم به شکاف اگاهی منجر شود.


Schnell Abnehmen
پنجشنبه 19 مهر 1397 ساعت 22 و 42 دقیقه و 06 ثانیه
What's up, I desire to subscribe for this blog to obtain most
up-to-date updates, thus where can i do it please help out.
tabletten abnehmen test
یکشنبه 15 مهر 1397 ساعت 10 و 26 دقیقه و 23 ثانیه
This website was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found something
that helped me. Many thanks!
увеличаване на пениса
چهارشنبه 4 مهر 1397 ساعت 06 و 32 دقیقه و 44 ثانیه
I every time spent my half an hour to read this website's articles or reviews
all the time along with a cup of coffee.
top lesbian 2018
دوشنبه 2 مهر 1397 ساعت 18 و 16 دقیقه و 00 ثانیه
Hi, i think thhat i saw you visited my website so i came to “return the favor”.I'm attempting to finbd
things tto enhanmce my site!I suppose its ok to use
some of your ideas!!
paganini
یکشنبه 4 شهریور 1397 ساعت 05 و 31 دقیقه و 52 ثانیه
We are a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your web site provided us with helpful information to work on. You have done a formidable task and our entire community shall be grateful to you.
paganini
یکشنبه 4 شهریور 1397 ساعت 05 و 31 دقیقه و 28 ثانیه
We are a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your web site provided us with helpful information to work on. You have done a formidable task and our entire community shall be grateful to you.
rajaji
یکشنبه 4 شهریور 1397 ساعت 04 و 54 دقیقه و 36 ثانیه
What's up to every body, it's my first go to see of this website;
this webpage carries remarkable and actually good information designed for
readers.
samet
شنبه 3 شهریور 1397 ساعت 15 و 50 دقیقه و 14 ثانیه
I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up!

I'll go ahead and bookmark your website to come
back later on. All the best
scholarships
شنبه 3 شهریور 1397 ساعت 11 و 50 دقیقه و 47 ثانیه
I constantly emailed this website post page to all my associates, as if
like to read it after that my contacts will too.
Bodice
پنجشنبه 25 مرداد 1397 ساعت 12 و 13 دقیقه و 28 ثانیه
Thanks for sharing such a good thinking, piece of writing is good,
thats why i have read it entirely
distractions
شنبه 20 مرداد 1397 ساعت 23 و 39 دقیقه و 50 ثانیه
If you are going for finest contents like myself, only pay a quick visit this site everyday because it
presents quality contents, thanks
lesbian date sex
دوشنبه 15 مرداد 1397 ساعت 10 و 46 دقیقه و 22 ثانیه
perth scotland dating sites lesbian date sex free teen dating apps sugar daddy dating site iphone
dating apps australia online dating background check free platonic dating websites are russian dating sites safe good messages for online dating european american dating site how to make an awesome online dating profile free dating profile search by email online dating for
50 classy dating sites chinese dating app english london england
dating sites latino dating site montreal best dating apps china millionaire dating services online
dating paris france top 10 over 50 dating sites top sites for free online dating sugar mummy dating site in ghana unwritten rules of online dating ireland best dating site moroccan dating websites free over 50 dating sites top dating websites ireland dating sites in tampa
fl list of 100 free dating sites in australia black american dating sites best free
black dating sites best milf dating website dating sites
for parents uk anime nerd dating site dating sites for black how to pick up chicks on dating sites free indian dating android app dating sites here in philippines best dating sites puerto rico best dating site for ugly guys best dating site for stoners
mature dating for sex android dating apps uk top bbw dating sites best dating place in san diego 100
free dating sites in malaysia free sugar mummy
dating in nigeria when to start having sex while dating worst online
dating messages ever ginger dating website uk
weekly love horoscope gemini next week
شنبه 13 مرداد 1397 ساعت 18 و 19 دقیقه و 33 ثانیه
daily single love horoscope cancer weekly love horoscope gemini
next week horoscope by birthday career monthly horoscope cancer love horoscope of scorpio
this week ask horoscope online money horoscope pisces metal rooster horoscope today free daily horoscope in spanish horoscope in spanish
definition universal horoscope july 31 born horoscope daily om horoscope libra libra single
love horoscope tomorrow what is horoscope for august 25 horoscopes for today leo horoscope of person born on july 19 april 7 born horoscope
horoscope pictures capricorn astrology cusp horoscopes gemini and scorpio daily love
horoscope free leo daily horoscope 2017 today horoscope for pisces woman susan miller horoscope pisces 2017
horoscope by birthday and year what horoscope is january
23 lifestyle horoscope aries rob brezsny horoscope
capricorn april 15 birthday horoscope horoscope for july 27 monthly horoscope love aries stones for libra horoscope horoscope signs
cancer daily horoscope for cancer by cainer what is my horoscope today for
aquarius gemini tomorrow career horoscope oranum january 13 horoscope sign tarot daily love horoscope libra lucky horoscope daily yasmin boland horoscopes california horoscope cancer horoscope education predictions horoscopes sign tarot daily love horoscope
libra cancer sign horoscope orange county register horoscope chinese horoscope
pig weekly aquarius horoscope love monthly horoscope aquarius july vedic horoscope 2017 by date of birth and
time love horoscope app android
pourquoi il faut avoir un chat
شنبه 13 مرداد 1397 ساعت 13 و 26 دقیقه و 14 ثانیه
pourquoi les autruches ne vole pas pourquoi il faut avoir un chat pourquoi un amant
quitte sa maitresse pourquoi doit on traiter l'eau de pluie
pourquoi le lion blanc est en voie de disparition pourquoi
n'aime t on plus une personne pourquoi mon eau est verte dans mon aquarium pourquoi on rote pourquoi un poisson le
1er avril pourquoi ma vessie ne se vide pas completement pourquoi
le 15 aout est un jour ferie pourquoi les chinois ont ils les yeux brides blague pourquoi recycler les dechets organiques pourquoi
tu ne me parle pas en espagnol pourquoi les feuilles des plantes jaunissent en automne pourquoi tf1 ne marche
pas le 15 mai 2018 pourquoi etre prof pourquoi travailler recrutement pourquoi marine
nationale et pas armee de mer pourquoi le marketing digital est important pourquoi on des aphtes pourquoi devenir
travailleur social pourquoi l herbe est verte pourquoi entreprendre et
comment se lancer pourquoi est-ce que la publicite peut etre
utile pourquoi star wars rogue one pourquoi faire un emg pourquoi florent
pagny arrete the voice pourquoi les hommes bandent le matin au
reveil pourquoi un homme trompe pourquoi mr macron a 2 alliances pourquoi le dos gratte le soir pourquoi le programme de macron est dangereux pourquoi reve t on pourquoi les
medecins ecrivent mal pourquoi les chats disparaissent du jour au
lendemain pourquoi cigarette laxatif pourquoi on eternue islam pourquoi une personne peut ignorer qu'elle a
le sida pourquoi les femmes pourquoi la mer morte s'appelle ainsi pourquoi
la vie pourquoi la mort pourquoi j'ai des
boutons sur mon visage pourquoi les yeux rouges le matin pourquoi creer plusieurs sci pourquoi
etre parrain bapteme pourquoi gendarmerie et police pourquoi
fait on roter les bebe pourquoi tremper les pruneaux pourquoi je
ne recois pas tous les sms free pourquoi sortir de l'union europeenne
sexe hard porno
یکشنبه 7 مرداد 1397 ساعت 17 و 31 دقیقه و 01 ثانیه
film sex gratui sexe hard porno mammouth porno livre
sexe star du porno noir amatrices sexe porno femme fontaine porno rouquine sex movis scene de
sexe cam sexe gay sexe katsumi porno gros femme video sex lesbienne sex academy bande annonce
vf 18 porno porno webcams porn sex hd taille du sexe sous les jupes
sex sxe porno x sexe blague de sexe rocco porno porno film hd video
porno gay gratuite rihana porno porno amateur teen tatouages sexe video
sexe amateur voyeur porno music japonese porno angell summer porno vieux jeune
sexe porno voisin sexe femme asiatique video sex espagnol felin sexe porno xxnx
porno de cul film porno anglais sex thailand top des actrices porno rocco porno shana kress sex tape webcam sex gratuit video sexe candaulisme sportive sex sex a lyon le sexe feminin video sexe gratuit
amateur
barajas de tarot para imprimir
یکشنبه 7 مرداد 1397 ساعت 12 و 53 دقیقه و 43 ثانیه
tarot luna y torre barajas de tarot para imprimir tarot
chino del amor gratis flor tarot geminis mayo 2015 tarot del amor gratis en linea tarot delos
arcanos gratis 2017 tarot gratis si o no fiable tarot de alma
y carla consulta cartas tarot amor lectura de cartas del tarot de marsella gratis tarot gatis tarot del amor 100 aciertos y gratis tarot gitano la carta del dia gratis arcanos tarot significado tarot
de dia de hoy google tarot del amor gratis que significa la carta del tarot el diablo juegos de tarot verdaderos tirada de cartas del tarot para el amor gratis significado de
la carta del mago en el tarot de marsella ver cartas del tarot tarot runas gratis tirada virtual tirada del tarot para hoy horoscopo de hoy geminis walter
mercado tarot carta gratis del dia horoscopos tarot
de hoy tarot gratis virgo junio 2017 significado carta tarot 8
de oros tarot del si o el no rey bastos tarot tiziana hazle una pregunta al
tarot que significa la carta del tarot el mago tarot cartas si o no flor tarot
geminis mayo 2015 tarot lineas 806 baratas cometa magico tarot gratis foros
tarot tarot del amor cartas gitanas gratis interpretacion carta tarot el mundo lectura de cartas del
tarot y horoscopo gratis tirada del tarot gratis para trabajo tarot carta del dia los arcanos tarot wicca celta gratis tarot del
amor gratis videncia en linea quien me puede echar las cartas del tarot
gratis horoscopo chino gratis de hoy gallo horoscopo y tarot del dia de hoy gratis tarot gratis sagitario hoy sumo sacerdote tarot trabajo que significa la carta
del tarot el sol tarot amor cartas gitanas gratis
mujeres solteras buscando pareja en panama
جمعه 5 مرداد 1397 ساعت 07 و 11 دقیقه و 58 ثانیه
chico busca novia mujeres solteras buscando
pareja en panama chica busca chico valladolid paginas de mujeres solteras de estados unidos contactos con mujeres vigo
mujeres buscan chicos milanuncios com contacto
mujeres murcia chico busca chica teatro conocer gente en madrid chico busca chico
palma de mallorca mujeres solteras buscando
pareja mejores sitios para conocer gente chica busca chico tenerife chico busca chico en new york
busco chica zaragoza chico busca chico cadiz contactos mujeres en cantabria chico busca chico
terrassa contactos mujeres la coruna busca chicas para trabajar milanuncios chico busca chico contacto mujeres toledo busco chica valencia como conocer a mujeres lindas sexo en mil
anuncios busco chica americana para casarme chicas que buscan novio contacto con chicos contactos mujeres en alicante para conocer gente por internet conocer gente en barcelona contactos mujeres orihuela mil anuncios sexo telefonico
viajes para conocer gente contactos mujeres calientes chico
busca a chico locanto juegos de conocer gente contacto mujeres
toledo conocer gente madura consejos para conocer gente nueva
chica busca chico salamanca chico busca chico mil busco chica para un trio conocer gente de cordoba veracruz
busco un chico para hacer el amor chicas k buscan amigos chicas
contacto algeciras mujeres para conocer en bogota conocer mujeres por skype donde conocer chicas en linea busco chico en madrid
mujeres solteras buscando pareja en panama
جمعه 5 مرداد 1397 ساعت 07 و 10 دقیقه و 50 ثانیه
chico busca novia mujeres solteras buscando
pareja en panama chica busca chico valladolid paginas de mujeres solteras de estados unidos contactos con mujeres vigo
mujeres buscan chicos milanuncios com contacto
mujeres murcia chico busca chica teatro conocer gente en madrid chico busca chico
palma de mallorca mujeres solteras buscando
pareja mejores sitios para conocer gente chica busca chico tenerife chico busca chico en new york
busco chica zaragoza chico busca chico cadiz contactos mujeres en cantabria chico busca chico
terrassa contactos mujeres la coruna busca chicas para trabajar milanuncios chico busca chico contacto mujeres toledo busco chica valencia como conocer a mujeres lindas sexo en mil
anuncios busco chica americana para casarme chicas que buscan novio contacto con chicos contactos mujeres en alicante para conocer gente por internet conocer gente en barcelona contactos mujeres orihuela mil anuncios sexo telefonico
viajes para conocer gente contactos mujeres calientes chico
busca a chico locanto juegos de conocer gente contacto mujeres
toledo conocer gente madura consejos para conocer gente nueva
chica busca chico salamanca chico busca chico mil busco chica para un trio conocer gente de cordoba veracruz
busco un chico para hacer el amor chicas k buscan amigos chicas
contacto algeciras mujeres para conocer en bogota conocer mujeres por skype donde conocer chicas en linea busco chico en madrid
porno gay mamadas
جمعه 5 مرداد 1397 ساعت 06 و 30 دقیقه و 27 ثانیه
peliculas de sexo en nueva york en espanol porno gay mamadas maduras pornograficas
dancing bear porno mi mujer no quiere sexo porno de famosos sexo kasero sexo en nueva
york videos porno gay en espanol ver videos porno en espanol porno anime pelis porno antiguas las mejores peliculas porno
gratis peliculas lesbicas porno chat valencia sexo
experiencias sexo anal sexo en nueva york 1 follando porno porno latino en espanol
sexo con moras videos porno abuelas porno gratis tetas grandes
videos pornos gratis hd fotos haciendo sexo videos
porno en espanol hd pornografia sexo sexo gratis con maduritas parejas para sexo sexo gratis en castellon videos pornos en espanol pelicuas porno gratis porno sexo rubias
sexo en cordoba pelis porno espanol gratis
porno casero trios porno gay comic parejas porno sexo en san fernando videos porno gratis hd sexo puro videos porno
gratis 19 chicas bilbao sexo actrices porno culonas la
tienda del sexo dinero por sexo vidios pornos actores porno famosos sexo ancianos
porno de lucia la piedra videos sexo infieles porno gratis anal
tarot economico 0.41 24 horas
جمعه 5 مرداد 1397 ساعت 06 و 26 دقیقه و 54 ثانیه
tarot hadas del amor tarot economico 0.41 24 horas numerologia
y tarot gratis tarot do amor bola de cristal gratis cursos de tarot en santiago centro libreria
tarot del mundo como aprender a leer las cartas del tarot juego de cartas de tarot
terra linea de tarot tarot 8 tarot gratis druidas femenino
tarot semanal libra tarot gratis chat en vivo tirada de cartas de tarot del amor gratis barajas tarot tipos
tarot gratis leo 2014 tarotista buena en santiago lineas de
tarot baratas cartas en linea tarot gratis tarot en persona malaga tarot verdadero del amor foro en femenino tarot carta tarot luna invertida tarot hispano gratis tarot gratis telefonico tarot del dinero y fortuna tarot mundo el ermitano carta tarot significado el mejor tarotista del peru tarot gratis en linea gitano
cartas del tarot gratis trabajo horoscopo tarot diario gratis jugar tarot virtual gratis tarot de amor 2017 tarot dela suerte gratis en el tarot se puede preguntar por otra persona tarot para preguntas
concretas tarot de la amistad 2015 tarot gratis sobre
parejas ver tarot del amor gratis astrologia y tarot
del amor gratis tirada de las cartas del tarot tarot bilbao
casco viejo lectura tarot gratis amor 2017 tarot
efectivo si o no tarot 3 cartas gitanas gratis fotos de
las 78 cartas del tarot carta tarot el juicio en el amor
lectura tarot maya gratis chat lectura de tarot gratis tarot
del trabajo si o no
porno deutsch xxx
جمعه 5 مرداد 1397 ساعت 00 و 32 دقیقه و 17 ثانیه
granny porno kostenlos porno deutsch xxx
sex bilder tausch fette weiber porno gratis sex gratis porno sex heute kostenlos ladyboy porno gratis kostenlose porno filme auf deutsch sex hintergrund bilder kostenlose sex trailer porno for pyros pets album gratis porno deutsch 18
deutsche mom porno gratis porno am strand lesben ficken porno handyman porno
gratis android porno gratis porno gratis domina porno online gratis schauen schwulen sex videos kostenlos gratis porno im wald toro porno gratis gratis reife porno zum sex gezwungen geschichten geschichten zum sex tumblr sex bilder sex geschichten bdsm you porno video gratis
sex geschichten auf deutsch sex treffen sachsen anhalt gratis dansk porno gratis porno laden gratis porno
videos schauen film porno gratis xxx swingerclub
porno deutsch gratis porno romantisch teen porno videos gratis sex kostenlos anschauen ficken porno deutsch kostenlose sex videos in deutsch paris porno
deutsch sexy cora porno gratis koln sex treffen dino porno gratis porno gratis abspritzen gratis opa porno kostenlos live porno icarly sex bilder girls
sex bilder 3 lesben porno free deutsche teen porno
astrology what sign am i
پنجشنبه 4 مرداد 1397 ساعت 14 و 10 دقیقه و 54 ثانیه
astrology what is mean node astrology what sign am i astrology sagittarius monthly horoscope capricorn astrology what kind of man will i marry astrology july 12 1983
astrology surya grahan eclipse astrology predictions when will i
have another baby astrology tlc birthday astrology january 27 past
life and vedic astrology july 1 astrological sign rob brezsny astrology taurus
astrology numerology marjorie orr astrology of today's news astrologers nyc what is kuja dosha vedic astrology astrological bangle cost lal
kitab astrology course astrology and karmic relationships astrology date
of birth tamil darkside astrology cancer astrology monthly overview
astrology baby names love horoscopes astrology astronomy versus astrology astrology gifts
tracking virgo astrology symbol cancer astrology tattoo astrology 9th house second
marriage taurus astrology meaning letter m astrology january 10 birthday astrology sign astrology daily aries anita doyle astrology astrology necklaces meaning of
the fifth house in astrology astrology inspired fashion april 18 birthday astrology cancer
daily horoscope astrology room jupiter square saturn vedic astrology sexual astrology
cancer woman bad conjunctions in astrology ketu
in the 11th house vedic astrology astrology
studies london scorpio zodiac sign astrology online july 29 1983 astrology august month astrology for virgo rising
star meaning astrology property in astrology may 1 astrology sign daily
astrological horoscope
6 of disks tarot
پنجشنبه 4 مرداد 1397 ساعت 13 و 04 دقیقه و 04 ثانیه
tarot t810 6 of disks tarot tarot listopad rak the angel tarot cards by doreen virtue artist tarot deck
le tarot de fees femme actuelle the wild unknown tarot deck by kim
krans tarot cards astrological spread tower tarot
new relationship sakura tarot cards good tarot card questions six
of wands tarot love kabbalistic tree of life tarot gaian tarot reading seven of pentacles tarot
work hermit tarot tarot reading based on date of birth tarot
reading san diego tarot gatanje iz kave the judgement tarot reversed tarot reading
australia fair tarot card yes no hindi bohemian tarot san diego tarot card meanings
8 pentacles tarot mythology peter virtual tarot free tarot card love spreads tarot card in order tabi tarot tarot question and
answer what does the page of cups tarot card mean free online tarot readings latin evil tarot reader biddy tarot queen of cups ace of pentacles tarot meaning career 6 tarot meaning
collective tarot reprint via tarot blog tarot card reading for capricorn tarot card of cups tarot
card reading for cancerians love relationship tarot tarot two cups reversed tarot card reading definition free tarot love horoscopes the two of pentacles tarot card meaning lovers tarot reversed paulina tarot cards 8 of wands tarot meaning love tarot card in order the magician tarot card in love
sessi blog dada net
چهارشنبه 3 مرداد 1397 ساعت 09 و 17 دقیقه و 32 ثانیه
video film porno gratis italiani sessi blog dada net sesso con moglie e cognata donne sesso video gratis video porno bocchini gratis film porno gratis con cazzi enormi immagini porno
da scaricare gratis amateur porno italiano gay sesso anale
video sesso vecchi porno classic italiano porno studentesse
gratis incontri sesso a bergamo cartoni che fanno sesso troppo sesso fa male scambio di sesso trasmissione hiv sesso orale porno lupo porno italiano vecchi che fanno sesso con ragazze pioggia dorata sesso sesso porno mature porno gratis rumeno sesso ama porn video porno italiano mature faccio sesso con mia suocera porno italiano provini cartone porno italiano chat porno in italiano migliori siti porno hd gratis sesso in piedi descarca filme porno gratis porno gratis spiaggia
sesso nel bosco porno hamster sesso sesso con cocaina sesso gay torino sesso porno lesbiche video sesso vecchi cibo e sesso video
futurama porno gratis cicciolina video porno gratis video porno sesso all aperto vip
sesso e potere video porno incontri sesso a
ostia sesso a sarnico video sesso escort porno
nonna gratis porno gratis gola profonda porno sesso sexy porno in italiano hd nonna porno italiano
jeu objectif tarot gratuit
سه شنبه 2 مرداد 1397 ساعت 11 و 32 دقیقه و 01 ثانیه
tirage du tarot divinatoire gratuit en ligne jeu objectif
tarot gratuit tarot d'amour tirage gratuit
cartomancie tarot gratuite immediate tarot zen osho prix tarot argent
reel tarot amoureux gratuit et serieux tarot avenir facile amour jouer tarot
gratuit en ligne tarot divinatoire en ligne gratuit carte tarot signification le fou tirage carte tarot interpretation tarot
gratuit immediat oui non tarot carte gratuit amour tarots sante
osho zen tarot pdf tarot amoureux du jour avenir facile tarot interpretation du tarot
egyptien tarot avec prenom tirage tarot fiable et gratuit
tarot 32 carte gratuit veritable tarot d'oracle
tirage tarots gratuit en ligne tirage croix tarot tarot du jour gratuit amour
tirage tarot belline oracle association tarot boudry hermite arcane tarot tirage tarot fiable gratuit tirage tarot quotidien gratuit carte tarot l'amoureux tarot gratuits
tirage gothic tarot tarot journalier tarot voyance 2017 hermite tarot travail tarot femme actuelle 2012 partie tarot gratuit en ligne tarot marseille carte 9 tirage tarot gratuit le pendule application tarot marseille
gratuit tarot d'or tirage tarot gratuit mon avenir tirage
tarot gratuit mon avenir tarot lenormand gratuit tirage tarot dix d'epee
tarots marseillais amoureux tarot tirage tarot gratuit divinatoire tirage du tarot oui ou non
pourquoi faut il enseigner l'histoire
دوشنبه 1 مرداد 1397 ساعت 21 و 19 دقیقه و 34 ثانیه
pourquoi travailler dans la banque entretien pourquoi faut il enseigner l'histoire pourquoi pas
nous muret pourquoi youtube bug 2017 pourquoi jeuner ramadan pourquoi devenir famille d'accueil pour animaux pourquoi pluton n'est plus une planete pourquoi je reve d'une personne pourquoi google
chrome ne s'ouvre pas pourquoi internet rame autant pourquoi les etoiles brillent t
elles pourquoi le bapteme est il important pour les chretiens pourquoi
on a le hoquet quand on rigole pourquoi les hommes sont ils tous
infideles pourquoi les musulman jeune aujourd'hui pourquoi fideliser les talents pourquoi
je suis celibataire pourquoi samsung pourquoi on tombe amoureux d'une personne pourquoi le ciel est rose
quand le soleil se couche pourquoi faut-il abolir la
peine de mort pourquoi les films sortent le mercredi en france pourquoi vous et pas un autre entretien exemple pourquoi
creer une sasu pourquoi j ai mal au dos pourquoi la seconde guerre
mondiale est une guerre d'aneantissement pourquoi un garcon aime une
fille pourquoi moi en italien pourquoi les gymnastes sont
elles petites pourquoi 21 coups de canon pour l investiture du president pourquoi
rick sourit il pourquoi internet explorer est lent pourquoi mettre des bas de
contention dans l'avion pourquoi mon bebe ne veut pas sortir de mon ventre pourquoi il ne m aime pas pourquoi sarl pourquoi rincer le riz
avant de le cuire pourquoi la marseillaise est un chant de guerre pourquoi innover
marketing pourquoi donner du muguet le 1er mai pourquoi j ai accepte d'etre marraine pourquoi l ocean indien et atlantique ne se melange pas pourquoi
je baille en dormant pourquoi https est barre en rouge sur facebook pourquoi les chats
mordent quand on les caressent pourquoi je n ai pas mange mon pere pourquoi bayrou quitte le gouvernement pourquoi
chien mange crottes chat pourquoi les roux ont des taches
de rousseur pourquoi faire le controle de gestion pourquoi la joconde est elle si connu
veritable tarot marseillais gratuit
یکشنبه 31 تیر 1397 ساعت 18 و 33 دقیقه و 07 ثانیه
signification du tarot egyptien veritable tarot marseillais gratuit mon avenir
avec le tarot tarot en ligne gratuit et sans inscription tarot gitane tarot
en croix gratuit en ligne interpretation carte tarot la lune carte tarot signification la lune le bateleur tarot
gratuit tarot marseille gratuit amour arcane
tarot 11 tirage tarot divinatoire gratuit marseille tirage tarot
runique tirage tarot gratuit journalier tirage tarot gratuit amour en ligne voyance gratuite en ligne avec
tarot tirage du tarot divinatoire gratuit en ligne explication tarot tirage en croix tarot gratuit ange gardien tarot amour gratuit gitan tarot
du jour en ligne gratuit tarot amour marie claire gratuit 60 tarots
gratuits amour comment lire le tarot gratuit tarot gratuit pour l'argent tarot
finance du jour tarot avenir serieux tarot marseille gratuit aufeminin tarot rune
mo tarot et oracle gratuit tarot amour une lame alexandre troubat tarot gratuit l empereur tarot l'ermite tarot le bateleur tarot amour tarot oui
non sante tarot amour journalier secret
tarot hermite tirage carte tarot gratuit dragon age tarot for sale tirage gratuit du tarot divinatoire tirage tarots gratuit serieux tarot medium avis voyance tarot
gratuite oui non tarot tarot oui non amour tirage tarot osho zen gratuit tirage tarot gratuit
amour en ligne tarot gratuit amour immediat fftarot classement national
2017 avenir gratuit tarot divinatoire
porno seghe italia
یکشنبه 31 تیر 1397 ساعت 16 و 02 دقیقه و 18 ثانیه
mega sessi porno seghe italia record di sesso nonna e nipote
porno italiano video porno gratis valeria visconti sesso via
telefono video porno italiano ragazze donne in cerca di sesso a bergamo sesso
a tre torino porno italiano donne sposate don porno
gratis sesso perfetto come iniziare a fare sesso sesso pesci rossi sesso casalingo siti per incontri di sesso porno italiano gratis xxx video porno gratis di moana
pozzi donne sesso frosinone porno italiano corna porno gey gratis sesso libero l amore non ha sesso porno italiano fighe
pelose porno fighe gratis giochi gratis sul sesso sesso orale cecilia porno hard film gratis
all sesso video sesso sadomaso gratis porno yutu gratis vivastreet sesso ilm porno in italiano porno gratis big tits app sesso porno
amatoriale italiano incesto porno gratis ghey web cam
porn gratis video porno mamme in italiano video porno in italiano sesso spiaggia il sesso secondo lei streaming il vero porno italiano youjizz film porno
gratis sito incontro sesso video nonne che fanno sesso fetish porno gratis
sesso belluno forte sesso sesso amatoriale video porno incontri
sesso chat
gemma arterton porno
یکشنبه 31 تیر 1397 ساعت 03 و 40 دقیقه و 16 ثانیه
gif de sexe gemma arterton porno porno xxx sex le sexe gaulois porno video black site sex sex
hard sex iranian histoire de sex gay sexe dure furry sex
game film porno 3d sex m sex amateur black sexe aloha amateur teen sex porno filmr site video de porno porno gay sport live
cam sex amatrices porno bd sexe gratuit masturbation porno sexe et grossesse gay dial sexe sex xnx
massage gay porno meilleur site porno hd shemales
porno la route du sexe porno star video actrice porno gros
sexe noir webcams sex sexe 78 site sexe sexe plage cap d agde fantasy porno sexe scenario porno jeune filles sex nudiste
sexe en groupe beaux seins porno lastonia leviston sex tape video
sexie porno gode ceinture porno interacial sextape de star
porno sexe dingue haiti porno site sex gratuit
rencontre sans carte de credit
یکشنبه 31 تیر 1397 ساعت 03 و 26 دقیقه و 35 ثانیه
rencontres seniors 64 rencontre sans carte de credit
rencontre seniors rhone alpes rencontres amities 974
rencontres amiens candaulisme rencontre rencontre gard herault
arnaque site rencontre ukraine chaque rencontre
est une nouvelle aventure rencontre gendarme
mobile application de rencontres rencontre couple site de rencontre pour tous gratuit
rencontre lot et garonne rencontre 31210 site de rencontre tres select chat gratuit rencontre amour application de rencontre gratuit site de rencontre femme
russe 100 gratuit site de rencontre fitness site de rencontre en cam site rencontre gard gratuit
speed dating rencontre rencontre par telephone portable gratuit
rencontre cantal site de rencontre converti facebook rencontre senior ille et vilaine
rencontres bastiaises rencontre japonaise celibataire site de rencontre pour londres rencontre latex comment rencontrer des hommes d'affaires apple
rencontre gratuite rencontre reelle rencontre travestie lyon site de rencontre pour 20 ans agence de rencontre yvetot rencontre 49
rencontre amien endroit pour rencontrer des filles
comment rencontrer une fille en islam site rencontre 02 rencontre jura dole site de
rencontre d'amis rencontre saint omer rencontre aude
rencontre amis geek rencontre thiais rencontrer du monde a nice site de rencontre toulouse gratuit site
de rencontre gratuit 40 landes
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30