تبلیغات
منطقه آزاد - سرانه مطالعه چیست و چرا ملاک توسعه یافتگی است؟
سه شنبه 30 دی 1393

سرانه مطالعه چیست و چرا ملاک توسعه یافتگی است؟

   نوشته شده توسط: علی ولی پور    نوع مطلب :عمومی ،

 
سرانه مطالعه چیست 

و چرا ملاک توسعه یافتگی است؟

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، عادت به مطالعه در هر کشور متفاوت است و برای شناخت این موضوع راه‌های مختلفی وجود دارد یکی از این راه‌ها این است که بدانیم چه کشوری بیشترین شمار کتابخوان را دارد و دیگر این که چه کسانی درک بهتری از آنچه می‌خوانند، دارند. سرانه مطالعه در کشور‌های مختلف متفاوت است و در این میان برخی از کشور‌ها بیشترین درصد کتابخوان را دارند.پایین بودن سرانه مطالعه بر میزان عرضه و تقاضای تولیدات فرهنگی مانند کتاب و حتی تعداد نویسندگان تاثیر‌گذار است.
در این گزارش تلاش کردیم آمار سرانه مطالعه در ایران و کشور های مختلف را مقایسه کنیم و کیفیت و توجه به آگاهی و افزایش دانش را که معیار یونسکو برای تعیین سواد علمی افراد است، تحلیل کنیم تا مشخص شود معیار‌های توسعه یافتگی فرهنگی در کشور‌ها کمیت مطالعه است یا توجه به دانش‌اندوزی و افزایش آگاهی در امور مختلف زندگی؟ 

سرانه (per capita) مفهومی آماری است و اشاره به وضعیت یک متغیر یا شاخص نسبت به هر فرد در یک مکان خاص در یک دوره زمانی معین (به طور معمول یکسال) دارد و نخستین کاربرد آن در علم اقتصاد بوده است که شاخص‌هایی نظیر تولید سرانه، درآمد سرانه، تولید ناخالص سرانه، تولید خالص ملی سرانه از آن بهره‌ می‌جستند. چنین شاخص‌هایی حاصل کسری است که صورت آن جمع کل متغیر مورد بررسی و مخرج آن جمعیت ساکن در یک محل خاص است. 
سرانه مطالعه ایرانیان، میزان مطالعه مردم در طول یکسالِ معین است. این میزان می‌تواند بر حسب زمان یا تعداد عناوین مطالعه شده باشد. همچنین مخرج کسر جمعیت ایران (یا در برخی موارد جمعیت باسواد) در سال مورد بررسی است. 
آمار سرانه مطالعه در ایران همیشه با اما و اگر های زیادی همراه بوده است به طوری که این آمار در سال 1353 و با اندازه گیری نخستین سنجش سرانه مطالعه در شهرها تنها دو دقیقه در روز بوده و دومین سنجش در سال 1378 صورت می گیرد و بر اساس آن؛ اعلام می شود ایرانیان 70 دقیقه مطالعه می‌کنند و سپس این سنجش در سال 1388؛ 18 دقیقه کاهش پیدا می‌کند. 
آمار سرانه مطالعه ایرانیان در سال 91 که اردیبهشت ماه محاسبه شد، 75 دقیقه و 34 ثانیه است که 15 دقیقه و 17 ثانیه مربوط به کتاب، 21 دقیقه و 31 ثانیه برای قرآن و ادعیه، 32 دقیقه و 36 ثانیه روزنامه و پنج دقیقه و 42 ثانیه نشریه خوانی است که در هر دو فضای مجازی و فیزیکی دیده شدند و همه این آمار‌ها بر اساس سنجش های اعلام شده ازسوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است زیرا آمار سرانه مطالعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه های خصوصی متفاوت است. 
تحلیل و مقایسه این آمار‌ها نشان می‌دهد در کشوری که کتاب‌های جایزه‌های سال، فصل، جلال به مردم معرفی نمی‌شود  رسانه‌ها به معرفی این آثار نمی‌پردازند و بسیاری از جایزه‌های معتبر جهان  بسیار دیرتر از دریافت جایزه؛ ترجمه و در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد، نشانی از آمار بالای مطالعه در میان عموم مردم وجود ندارد زیرا طبقه اهل فرهنگ و دانش به طور طبیعی کتاب می‌خوانند و با آن انس دارند اما جریان آگاهی سازی و کتاب‌خوانی باید در میان مردم عادی عرف و باب شود و ارتقاسرانه مطالعه باید با افزایش آگاهی در جامعه همراه باشد تا بتوان پیامد‌های  آن‌ها را در جامعه سنجید. 

کشوری که بزرگترین تولید کننده نویسنده در جهان است 
مردم ایسلند در سال 40 کتاب می‌خوانند كه بعد از کشور فنلاند با خواندن 47 کتاب در سال، بیشترین مردم کتابخوان را دارند و هر 10 شهروند ایسلندی در طول زندگی خود یک کتاب تالیف می‌کند که بر اساس این آمار ایسلند بزرگترین کشور تولید کننده نویسنده در جهان محسوب می شود. اگر این نکته را مدنظر داشته باشیم که فقط 100 هزار نفر در «ریکیاویک» پایتخت ایسلند زندگی می‌کنند به این نتیجه می رسیم که 10 هزار نویسنده در این شهر وجود دارد و خرید کتاب در ایسلند بیش از دیگر کشورهای دنیاست. 
بر اساس تحقیقات موسسه آمارگیری «بارومتر»اروپا، 80 درصد از مردم سوئد حداقل یک کتاب در طول عمر خود خوانده‌اند و نزدیک به 72 درصد آن‌ها به طور معمول کتاب می‌خوانند. بر اساس این تحقیق به طور متوسط 60 درصد از مردم اروپا حداقل یک کتاب در 12 ماه گذشته مطالعه کردند. این در حالی است که شهروندان شمال اروپا به طور متوسط پنج کتاب بیشتر از مردم جنوب اروپا مطالعه می‌کنند و مردم اسپانیا از جمله شهروندان اروپایی هستند که کمتر از اوقات فراغت خود برای مطالعه استفاده می‌کنند. 
آمارها نشان می‌دهد 68 درصد مردم فنلاند، 67 درصد آلمانی‌ها و 61 درصد انگلیسی‌ها، 56 درصد فرانسویان و 55درصد دانمارکی‌ها اهل مطالعه و کتابخوانی هستند و به طور میانگین یک شهروند نروژی در سال 18 و یک آلمانی 15 کتاب مطالعه می‌کند. 

فنلاندی‌ها بیشترین درک را از آن‌چه می‌خوانند، دارند 
تحقیقات سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اروپا نشان می‌دهد که مردم فنلاند بالاترین درک را از آنچه می‌خوانند،دارند. در این فهرست پس از فنلاند کشورهای کانادا، نیوزیلند، استرالیا، ایرلند، کره جنوبی، انگلیس ، ژاپن ، سوئیس، اتریش ، بلژیک ، ایسلند و نروژ قرار دارند. 

ژاپنی‌ها در دنیا رتبه نخست را از نظر عادت به کتابخوانی دارند 
بر اساس گزارش یونسکو ، ژاپن از نظر عادت به کتابخوانی جایگاه نخست را در جهان را دارد و 91 درصد از مردم این کشور به طور معمول کتاب، روزنامه و مجله می‌خوانند . برای مثال یک ژاپنی در سال بین 46 تا 47 کتاب می‌خواند و 65 درصد مردم کره جنوبی نیز عادت به مطالعه دارند. 
بر اساس آمارهای انجمن ملی تعلیم و تربیت ایالات متحده، 57 درصد از جمعیت این کشور عادت به کتابخوانی دارند و این آمار در بین جمعیت لاتین ساکن در این کشور 26 درصد است. 
گزارش مشترک وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و کار آمریکا در سال دو هزار حاکی از آن بود که بیش از یک سوم جمعیت ایالات متحده آمریکا از بی‌سوادی عملی رنج می‌برند یعنی این که اگر چه این افراد به ظاهر با سوادند ولی در برخورد با مسایل اجتماعی و کار قادر به انجام دادن درست امور و فهم آنچه که می‌خوانند، نیستند. 

سال دو هزار 27 درصد آرژانتینی‌ها یک صفحه کتاب هم نخواندند 
بر اساس نظرسنجی نشریه معتبر و پرتیراژ «کلارین»، سال 2000 در آرژانتین چهار نفر از هر 10 شهروند این کشور گفته‌ بودند که در شش ماه گذشته یک تا چهار کتاب، 15 درصد بین چهار تا پنج کتاب، 11 درصد بین شش تا 10 کتاب و پنج درصد بیش از 10 کتاب خوانده‌اند. اما در همین حال 27 درصد اعلام کردند که در این مدت حتی یک صفحه کتاب هم نخوانده اند. 
در مکزیک بر اساس تازه‌ترین بررسی‌های انجام شده 85 درصد از مردم این کشور در طول سال حتی یک کتاب هم نمی‌خوانند . یونسکو اعلام کرده است که فقط 8/2 درصد از مکزیکی‌ها عادت واقعی به کتابخوانی دارند. 
مقایسه سرانه مطالعه ایران و کشور های دیگر نشان می دهد مهم‌ترین انگیزه‌ای که باعث می‌شود ایرانیان سراغ کتاب نروند بی نیازی از مطالعه و حس دانای کل بودن افراد است. مساله ای دیگری که مردم را از کتابخوانی بی‌نیاز می‌کند وجود فضای مجازی و ایبوک‌هاست اما عاملی که باعث می‌شود، ایرانیان فقط به آمار و ارقام اشاره و بر روی آن تاکید کنند ذکر نکردن دلایل عقب ماندگی و پیشرفت کشور در زمینه صنعت چاپ و نشر و همچنین کتاب نخواندن و حتی تاکید بر آمار سرانه مطالعه بالاست که می‌تواند نقاط ضعف را در زمینه این فرهنگ آشکار نکند و فقط بر پایه آمار‌های ارایه شده این سرانه، بدون نتیجه کاربردی در کشور که همان افزایش آگاهی و سواد علمی است، تکیه شود.

choc
سه شنبه 18 اردیبهشت 1397 ساعت 06 و 02 دقیقه و 43 ثانیه
What i don't understood is if truth be told how you
are now not actually much more well-liked than you may be right now.
You're very intelligent. You already know therefore significantly in relation to this topic, produced me personally imagine it from a lot of varied angles.
Its like men and women aren't fascinated except it's something to do
with Woman gaga! Your personal stuffs great. At
all times deal with it up!
Can you increase your height by stretching?
دوشنبه 16 مرداد 1396 ساعت 03 و 48 دقیقه و 06 ثانیه
I am sure this article has touched all the internet
people, its really really good paragraph on building up new web site.
lucinaventrella.hatenablog.com
یکشنبه 15 مرداد 1396 ساعت 15 و 17 دقیقه و 12 ثانیه
Hey there! Do you know if they make any plugins to help with SEO?

I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing
very good success. If you know of any please share. Thank you!
How do you prevent Achilles tendonitis?
جمعه 13 مرداد 1396 ساعت 23 و 16 دقیقه و 55 ثانیه
Its like you learn my thoughts! You seem to grasp a lot about this, such as you wrote the e book in it or something.

I believe that you simply could do with a few percent to
drive the message house a bit, however instead of that, this is excellent blog.

A great read. I'll certainly be back.
lavishfacsimile40.unblog.fr
جمعه 6 مرداد 1396 ساعت 20 و 33 دقیقه و 04 ثانیه
I relish, cause I discovered just what I was having a look for.
You've ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day.

Bye
manicure
چهارشنبه 23 فروردین 1396 ساعت 00 و 07 دقیقه و 07 ثانیه
Article writing is also a fun, if you know then you can write if
not it is complex to write.
BHW
سه شنبه 22 فروردین 1396 ساعت 18 و 27 دقیقه و 18 ثانیه
Hello, for all time i used to check web site posts here in the early hours in the daylight, since
i enjoy to gain knowledge of more and more.
manicure
جمعه 18 فروردین 1396 ساعت 18 و 43 دقیقه و 57 ثانیه
I just couldn't leave your web site before suggesting that I actually enjoyed the standard information a person supply for your guests?
Is gonna be back steadily to check out new posts
manicure
جمعه 18 فروردین 1396 ساعت 14 و 15 دقیقه و 30 ثانیه
Appreciating the time and energy you put into your website and detailed information you present.
It's awesome to come across a blog every once in a while that isn't the same unwanted rehashed material.
Wonderful read! I've bookmarked your site and I'm adding your RSS
feeds to my Google account.
manicure
چهارشنبه 16 فروردین 1396 ساعت 19 و 28 دقیقه و 05 ثانیه
Hi there, this weekend is fastidious designed for me, since
this point in time i am reading this fantastic educational article here at my house.
manicure
چهارشنبه 16 فروردین 1396 ساعت 10 و 07 دقیقه و 21 ثانیه
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was wondering what all is
needed to get set up? I'm assuming having a blog like
yours would cost a pretty penny? I'm not very internet smart so I'm not
100% positive. Any tips or advice would be greatly appreciated.
Many thanks
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 ساعت 15 و 28 دقیقه و 02 ثانیه
you're truly a just right webmaster. The site loading speed is incredible.

It kind of feels that you are doing any unique trick.
Furthermore, The contents are masterpiece.
you've done a excellent process on this matter!
مریم
یکشنبه 4 مرداد 1394 ساعت 00 و 34 دقیقه و 25 ثانیه
سلام !

وبلاگ خیلی زیبایی داری!


سارا
چهارشنبه 12 فروردین 1394 ساعت 19 و 20 دقیقه و 40 ثانیه
سلام روز بخیر!

نوشته هات عالییییییه! حرف نداره!

منم یه وبلاگ ساختم سریال کره ای دوبله فارسی برای دانلود گذاشتم!

اگه خواستی بیا و ببین!

فعلا سریال های زیر آماده دانلود است :


1- افسانه جومونگ 2- سرزمین باد ها

3- افسانه دونگی 4- جواهری در قصر

5- سرزمین آهن 6- امپراطور دریا

7- تاجر پوسان


تمام سریال ها دوبله فارسی و کامل هستند!


اگر پیشنهاد و یا درخواست سریال داری توی نظرات برام بنویس


برای بهتر شدن وبلاگم به نظرت نیاز دارم!


حتما بیا!
پاپ من
دوشنبه 3 فروردین 1394 ساعت 17 و 04 دقیقه و 42 ثانیه
سلام دوست عزیز! وبلاگت خیلی زیباست!

یک پیشنهاد عالی برای کسب در آمد از وبلاگت دارم.

سیستم کسب درآمد پاپ من -- ثبت شده در ستاد ساماندهی

نرخ هر آی پی = از 60 تا 150 ریال

پاپ آپ اول = 30 ریال و دومی 30 ریال

تسویه حساب منظم و هفتگی

ابتدا وارد سایت شوید و ثبت نام کنید

بعد از ثبت نام وبسایت خودتون رو ثبت کنید تا تایید بشه

بعد یک کد در قالب وبلاگتون قرار میدید

بعد به ازای هر بازدید کننده 60 تا 150 ریال دریافت میکنید

همین حالا ثبت نام کرده و شروع به کسب درآمد کنید!

پرداخت منظم و شمارش بالا از مزیت های سایت ماست

کافی است امتحان کنید!

مطمئنم خوشتون میاد و راضی خواهید بود!


منتظرما!
محمد
سه شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 11 و 16 دقیقه و 30 ثانیه
سلام
خیلی باحال بود مطالبت :)
با تبادل لینک موافقی؟
موافق بودی لینک کن بعد خبر بده لینکت کنم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر