تبلیغات
منطقه آزاد - مطالب مهر 1389
جمعه 9 مهر 1389

فریضه ی تحصیل علم

   نوشته شده توسط: علی ولی پور    نوع مطلب :عمومی ،

دیدگاه استاد مطهری درباب تحصیل علم

قل هل یستوی الذین یعلمون و الذین لایعلمون انما یتذکر اولوالالباب

اسلام علم را نور می داند و جهل را ظلمت،

علم را بینائی میداند و

جهل را کوری

موضوع سخن فریضه ی علم است، شاید خودتان حدس بزنید که این عنوان با این تعبیر از حدیث معروفی از رسول اکرم (ص) که همه آن را شنیده ایم؛ آن حدیث که همه به خاطر داریم  این است: العلم فریضه علی کل مسلم، یعنی جستجو و تحصیل علم بر هر مسلمانی فرض و واجب است. فریضه یعنی واجب. از ماده فرض است که به معنی قطع و حتم و وجوب است. معنی حدیث این است یکی از فرائض اسلامی و واجباب اسلامی، در ردیف سایر واجبات و فرائض، طلب و تحصیل علم است، طلب و تحصیل علم بر هر مسلمانی واجب است و اختصاص به طبقه و دسته ای ندارد. نماز، روزه ، زکات ، حج، جهاد، امر به معروف و نهی از منکر یکی از فرائض است، همچنین عالم شدن و دانا شدن هم یکی از فرائض  است. در این حدیث که می فرماید: جستجو و طلب علم بر هر مسلمان واجب است، هیچ استثنائی ندارد، حتی از لحاظ زن و مرد هم استثنایی ندارد، چون مسلم یعنی مسلمان، خواه مرد باشد یا زن.     

حدیث دیگر اینکه: "اطلبو العلم من المهد الی الحد"؛ یعنی در همه عمر، از گهواره تا گور در جستجو و طلب علم باشید، یعنی علم فصل و زمان معین ندارد، در هر زمانی باید از این فرصت استفاده کرد. فردوسی اشاره ای به همین حدیث دارد و می گوید:      

به گفتار پیغمبر راستگوی

زگهواره تا گور دانش بجوی

همانطوری که حدیث اول از لحاظ افراد و از لحاظ جنس و صنف و طبقه اختصاص و محدودیت را برداشت و این فریضه را از آن نظر تعمیم داد، این حدیث هم از لحاظ وقت و زمان توسعه و تعمیم می دهد.                                        

حدیث سوم فرمود: "اطلبو العلم ولو بالصین"، یعنی علم را جستجو و تحصیل کنید و بدست آوردی ولو در چین، ولو مستلزم این باشد که به دورترین نقاط جهان مانند چین سفر کنید. ظاهر علت اینکه نام چین برده شده این است که در آن روز از چین بعنوان دورترین نقاط جهان که مردم آن روز می توانستند به آنجا بروند نام برده شده، و یا علت این است که در آن زمان چین بعنوان یک مهد علمی و صنعتی معروف بوده است. این حدیث می گوید: تحصیل علم جا و مکان معین ندارد، همانطوری که وقت و زمان معین ندارد. ممکن است یک تکلیف و فریضه از لحاظ جا و مکان محدودیت داشته باشد و نشود آن را همه جا انجام داد؛ مثلا اعمال حج، پس این تکلیف از این نظر محدودیت دارد؛ اما در انجام فریضه علم هیچ نقطه معین در نظر گرفته نشده، هر جا که علم هست آنجا جای تحصیل و بدست آوردن است، می خواهد ایران و ترکیه باشد یا آمریکا و ژاپن یا دیگر نقاط مشرق و مغرب زمین.                             

یک سلسله احادیث داریم در باب فضل مهاجرت و مسافرت برای علم به نقاط دوردست، و حتی آیه کریمه "و من یخرج من بیته مهاجرا الی الله و رسوله ثم یدرکه الموت فقد اجره علی الله" به مهاجرت و مسافرت در طلب علم تفسیر شده است. در یکی از احادیث معتبره ما وارد شده که: "اگر می دانستید در نتیجه طلب علم  و تحصیل علم  به چه سعادتهایی می رسید بدنبال آن می رفتید، ولو به اینکه خون شما در این راه ریخته شود و یا مستلزم این باشد که بدریاها وارد شوید و اقیانوسها بپیمایید."                                   

حدیث چهارم: "حکمت گمشده مومن است پس او را بجویید و بیابید هر چند در نزد یک مشرک باشد."

هر علمی که به حال اسلام و مسلمین مفید باشد و گرهی از کار مسلمین باز کند آن علم فریضه دینی و علم دینی محسوب می شود.

اسلام علم را نور می داند و جهل را ظلمت، علم را بینائی میداند و جهل را کوری

 


دانشگاههای معتبر موضوعی انگلستان

(علوم ارتباطات و مطالعات رسانه)

"انگلستان" از قدیمی ترین کشورهایی است که در زمینه‌ی علوم ارتباطات و مطالعات رسانه ای در سطح دانشگاهی باکیفیت فوق العاده بالا تدریس می شود. کتاب‌های گوناگونی در خصوص  رسانه‌های چاپی و پخشی اعم از مطبوعات، کتاب، رادیو و تلویزیون، سینما و... توسط استادان مجرب  به چاپ رسیده است.                        

تمامی موسسات علمی و تحقیقاتی، دانشکده ها و رشته علوم ارتباطات و رسانه انگلستان را انعطاف پذیر و درجه یک می دانند. واضح است سطح علمی و کیفیت تدریس و سطح علمی بالای دانشجویان رشته های علوم ارتباطات و مطالعات رسانه و روزنامه نگاری  در کشوری که مادر و خواستگاه رسانه های مکتوب و تصویری است از دانشکده های مطالعات علوم رسانه کشورهای پیشرفته  حتی آمریکا، اروپا و جاهای دیگر مطلوبتر خواهد بود. مهم ترین ویژگیهای تحصیل در این دانشگاهها (انگلستان)  امکان دسترسی به بروزترین اطلاعات، بروزترین منابع، کتب الکترونیکی و دستی، تمامی مجلات چاپی و سایبری دنیا و... است که امروزه کمتر در دانشگاههای اروپایی حداقل به این وسعت قابل دسترسی است.                                 

در اینجا رتبه بندی موضوعی سال 2010 دانشگاههای انگلستان در علوم ارتباطات و مطالعات رسانه ای که توسط  موسسات علمی تحقیقاتی تایمز، گاردین و پروفشینال سی وی انجام شده است بشرح زیر می باشد:

Rank University


1 University of Warwick
2 The University of Sheffield
3 Cardiff University
4 Loughborough University
5 Queen Mary and Westfield College

6 Leeds University
7 Leicester University
8 Goldsmiths College, University of London
9 Bournemouth University
10 University of East Anglia (UEA)

11 Strathclyde University
12 Southampton University
13 Lancaster University
14 Brunel University
15 Nottingham Trent University

16 Royal Holloway, University of London
17 Central Lancashire
18 Stirling University
18 University of Westminster
20 Sussex University


ادامه مطلب