تبلیغات
منطقه آزاد - مطالب آذر 1389
شنبه 27 آذر 1389

میزان درآمد روزنامه نگاران در آلمان

   نوشته شده توسط: علی ولی پور    نوع مطلب :روزنامه نگاری ،

میزان درآمد روزنامه نگاران در آلمان

شرق- شغل روزنامه نگاری و خبرنگاری در آلمان از جمله مشاغل نسبتاً پر درآمد به شمار می آید. هر چند میزان درآمد روزنامه نگاران در این كشور با توجه به محل و نوع كار آنها متفاوت است، ولی به طور كلی می توان گفت كه روزنامه نگاران در آلمان از جمله صاحبان درآمد بالا به شمار می آیند. بخش قابل توجهی از روزنامه نگاران آلمانی با بیش از یك رسانه كار می كنند و این مسئله نیز در بالا بودن درآمد آنها موثر است. در گزارش پیش رو تلاش می شود، اطلاعات بیشتری در مورد میزان درآمد روزنامه نگاران در آلمان ارائه شود.


ادامه مطلب

سید محمد خاتمی:
 
امام علی(ع) به حاکمان می‌فرمود
 
مردم را طعمه خود نکنید
 
Mohammad Khatami
آفتاب - سرویس سیاسی: رئیس‌جمهور سابق کشورمان با بیان اینکه «امام علی(ع) با ستایش‌گران، تمجیدکنندگان و غلوکنندگان به‌شدت برخورد می‌کرد و با معترضان و منتقدان خوشرو بود و مدارا می‌کرد»، گفت: تلاش امیرالمومنین به دلیر کردن مردم بود تا خود را در مقابل قدرت نبازند، از حق اعتراض و انتقاد دست برندارند و با حقوق خود آشنا شوند. 

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی، در مراسم «جشن ولایت و رونمایی از مصحف شریف یاقوت» که همزمان با عید سعید غدیرخم در دفتر وی برگزار شد، ضمن تبریک این عید، اظهار داشت: در جغرافیا، غدیربرکه و آبگیر کوچکی در بیابان است که دل و جان رهگذران خسته و تشنه را می‌نوازد و از این نظر نعمت بزرگی است. 

وی افزود: غدیر خم نیز همان برکه در نقطه خاصی از حجاز و پیوندگاه راهی است که از شرق و غرب و شمال وجنوب به کعبه منتهی می‌شود و داستان عظیم غدیر در 18 ذیحجه سال دهم هجرت در همین نقطه جغرافیا و در آن بیابان سوزان در حالی‌که از آسمان آتش می‌بارید و ریگ‌های تفتیده چون گدازه‌های آتشفشان پای رهگذران را می‌سوزاند رخ داد، آن داستان بزرگ تاریخی که همه می‌دانیم در این محل و زمان رخ می‌دهد. 

رئیس‌جمهور سابق کشورمان با بیان اینکه از نظر تاریخ غدیرخم پیوندی میان ازل و ابد است، افزود: اما در تاریخ غدیرخم یعنی جایگاهی که در آنجا به تعبیر عارفان، «حقیقت محمدیه» که حقیقت جاوید است و اگر نبود آفرینش نبود(لو لاک لما خلقت الافلاک)، باید در متن جان تاریخ به واسطه جان انسان بزرگی که
امام علی(ع) با متملقان برخورد خشن و با منتقدان با خوشرویی برخورد می‌کردند.
بزرگ‌ترین تربیت شده پیامبر است، جاری شود. 


ادامه مطلب

دوشنبه 15 آذر 1389

روزنامه نگاری توسعه؛ فرآیندی برای گذار به مدرنیته

   نوشته شده توسط: علی ولی پور    نوع مطلب :روزنامه نگاری ،

روزنامه نگاری توسعه؛ فرآیندی برای گذار به مدرنیته

نویسنده: محمد احمدی
سوال های اصلی تحقیق:
1- روزنامه نگاری توسعه یک ضرورت برای گذار از جامعه سنتی به جامعه مدرن است.
2- روزنامه نگاری توسعه تحت تأثیر عوامل خاصی در فرآیند مدرنیته تأثیر گذار است.
3- روزنامه نگاری خبر مدار، چالشی برای روزنامه نگاری توسعه است.

این مطلب عنوان کنفرانس آقای محمد احمدی  درکلاس درس نظریه های نوین ارتباطات وتوسعه -اقای دکتر فرهنگی می باشد.

نظریات والگوهای حاکم برموضوع ارتباطات و توسعه: (نقش مطبوعات در رشد وتوسعه جامعه)
الف: دو رویکرد در مطالعات ارتباطی
1- وسایل ارتباطی
مک لوهان، ژان کلوتیه و رایزمن
2- پیام های ارتباطی
نظریه تزریقی، استحکام، برجسته سازی، وابستگی متقابل، شکاف آگامی، نظریه کاشت، میانجی، نظریه های انتقادی و رادیکالی، نظریه های هنجاری(استبدادی، رسانه های آزاد، مسئولیت اجتماعی دنیس مک کوئیل)، سوسیالیستی، توسعه بخش و مشارکت دموکراتیک

مطبوعات در دیدگاه گوستاولوبون: (1931-1841)
1- از دست رفتن تسلط آموزش های کهن
2- رشد قدرت توده ها
3- طرح عقاید متنوع و متفاوت از سوی نشریات

گابریل تارد و مطبوعات:
مطبوعات سبب رشد همگان می شوند که عمده ترین خصوصیات آن عبارتند از:
جمع نامجاورات، کنش و واکنش ها .دیر... شکل می شود(پراکنده بودن جمع)، عقلانیت همگان، عمدتاً به جوامع صنعتی اختصاص دارد.

تونیس و مطبوعات:
مطبوعات با ساختن افکار عمومی، جهان را به سویی می برند که در آن کثرت دولت ها در حکومتی جهانی، تضعیف شده و از میان خواهد رفت و نهایتاً جامعه ای بین المللی به وجود خواهد آمد. آنها می توانند وقایع را به سرعت بسازند و اشاعه دهند و به صورت غذاهای دلچسب برای جامعه درآورند.

ماکس وبر و مطبوعات:
1- عاملی جدید در قدرت اجتماعی اند؛
2- نقش تازه ای در سرمایه گذاری و گردش ثروت در جامعه دارند؛
3- مطبوعات، افراد را به جامعه می شناساند.
ماکس وبر می گوید:
1- چگونه مطبوعات می خواهند انسان مدرنی بسازند؟
2- ارزش های فرهنگی فرا فردی مؤثر بر مطبوعات چیست؟

مارکوزه و مطبوعات:
فرهنگ بسته بندی شده از سوی مطبوعات ارائه می شود. مار کوزه با تفکیک «خواست های راستین» بشر از «خواست های کاذب» نقش مطبوعات را پس زدن خواست های راستین به ضمیر ناخود آگاه و دامن زدن به خواست های کاذب چون خورد خواب وشهوت......... می داند.

یورگن هابرماس و مطبوعات:
گستره همگانی و نقش نشریه ها و روزنامه در سده هیجدهم میلادی بسیار چشمگیر است. او می گوید:
تمایز میان عقیده فردی و افکار عمومی، نباید موجب سرکوب عقیده و آزادی بیان شود. درست است که عقیده همگان فراتر از خواست ها، نیازها، اشتیاق ها و باورهای فردی می رود، اما نمی توان به نامش سرکوب عقاید فردی را پذیرفت، بلکه باید ارزیابی و ارزش گذاری آنها پرداخت.


ادامه مطلب

دوشنبه 15 آذر 1389

روزنامه‌نگاری توسعه شخم ‌زدن ذهن جامعه

   نوشته شده توسط: علی ولی پور    نوع مطلب :روزنامه نگاری ،

گفتگو با دکتر علی گرانمایه پور٬ استاد روزنامه نگاری دانشگاه تهران

روزنامه‌نگاری توسعه٬ شخم‌ زدن ذهن جامعه

همه اعضای یک جامعه روستایی به‌خوبی به یاد می‌آورند جاده روستای آنها در چه سالی آسفالت شده است، ‌هرچند شاید کمتر کسی به یاد بیاورد نام فرمانداری که جاده را افتتاح کرده، چه بود. همین‌گونه است نام رئیس اداره برق در سالی که روستا از نعمت برق برخوردار شد. برای روستاییان «چه» مهم است نه «که» و این تمایزی است که یک ذهن توسعه‌گرا را از ذهن غیرتوسعه‌گرا متمایز می‌کند. اگر از همان روستاییان بخواهید فهرستی از مزایایی که در اثر این تحولات توسعه‌ای در روستا ایجادشده به شما ارائه کنند، ناامید نخواهید شد. «روزنامه‌نگاران توسعه» نیز مانند آن روستایی به «آنچه» رخ می‌دهد بیشتر توجه می‌کنند تا «آنکه» مسبب رخ‌دادن شده است. از نگاه آنان، جامعه باید نیازها، امکانات و توان خود را بشناسد و مطبوعات بهتر است سمت ‌و سویی متناسب با این مقولات توسعه‌ای در مقابل جامعه درپیش گیرند. نگاهی داشته‌ایم به مقوله «روزنامه‌نگاری توسعه» و همکار روزنامه‌نگارمان جواد صبوحی، گفت‌وگویی را با علی‌ گرانمایه‌پور، استاد روزنامه‌نگاری دانشگاه تهران در همین زمینه انجام داده است که به همکاران تقدیم می‌شود.


 ***


ادامه مطلب

مقایسه درآمدهای روزنامه نگاران در

 ایران، اروپا و آمریکا


دنیای اقتصاد در ماهنامه مرداد ماه خود گزارش مقایسه‌ای از وضعیت معیشتی روزنامه‌نگاران در ایران، ‌آمریکا و اروپا به دست داده است

به گزارش همشهری آنلاین در این گزارش آمده است: در ایران میانگین دستمزد برای خبرنگاران تازه کار 220 دلار در ماه و برای خبرنگاران حرفه‌ای 400 دلار است به عبارت دیگر خبرنگاری که با یک سال سابقه کاری وارد حرفه روزنامه‌نگاری شده است سالانه 2640 دلار حقوق و خبرنگاری که بیش از 5 سال سابقه کاری دارد 4800 دلار دریافت می‌کند. این درآمد برای دبیران سرویس و سردبیران روزنامه‌های ایرانی حداقل 550 دلار و حداکثر 2000 دلار در ماه محاسبه می‌شود.

حقوق یک روزنامه‌نگار با سابقه 5 - 10 سال در ایران در مقام دبیران سرویس سالانه چیزی حدود 6600 دلار و حداکثر 8000 هزار دلار محاسبه می‌شود و یک روزنامه‌نگار کارکشته با سابقه 10-20 سال کار روزنامه‌نگاری نیز در صورت فعالیت مستمر در یک تحریریه حداکثر سالانه 24000 هزار دلار درآمد دارد.

 این در حالی است که بر اساس مطالعات مرکز تحقیقات آمریکا حداقل میزان دستمزد برای یک روزنامه‌نگار آمریکایی با یک سال و کمتر از یک سال سابقه کاری دارد معادل 30 هزار دلار در سال برآورد می شود. نگاهی به میزان درآمد روزنامه‌نگاران اروپایی نیز با وجود اینکه آنها در مقایسه با روزنامه‌نگاران آمریکایی حقوق کمتری دریافت می کنند نیز نشان دهنده فاصله معنادار حقوق دریافتی آنها با روزنامه‌نگاران ایرانی است. حداقل دستمزد برای یک روزنامه‌نگار کارآموز در اروپا 10 هزار دلار در سال است در حالی که حداکثر میزان حقوق دبیران سرویس روزنامه های ایران (با فرض اشتغال در یک رسانه) به سختی به 8 هزار دلار در سال می‌رسد.

ممکن است برخی این نکته را مطرح کنند که با توجه به اینکه روزنامه‌نگاری و روزنامه خوانی برای مردمان ساکن در قاره های اروپا و آمریکا به یک عادت و در واقع نیاز هر روزه تبدیل شده استت، طبیعی است برای روزنامه‌نگاران بازار کار بهتری و به تناسب آن موقعیت های شغلی با درآمدهای بالاتر وجود داشته باشد به عبارت بهتر در یک نظام توسعه یافته و دارای مطبوعات توسعه یافته انتظار روزنامه‌نگاران از نظر حرفه‌ای، کارایی و شرایط کلی کار عملکرد به مراتب بهتری دارند، روزنامه ها در این کشورها با تیراژ بالاتری منتشر می‌شوند و به فروش می‌رسند و در نتیجه و در یک فرایند منطقی روزنامه‌نگاران حقوق بیشتری دریافت می کنند اما با وجود صحت چنین دیدگاهی و تاکید بر اینکه نمی توان انتظار داشت در کشوری که هنوز فاقد یک نظام توسعه یافت مطبوعاتی است و حداکثر شمارگان روزنامه های آن از 2 میلیون نسخه در روز فراتر نمی رود انتظار داشت روزنامه‌نگاری در شمار حرفه‌های پردرآمد قرار گیرد.

اما نگاهی به فاصله فاحش میان میانگین جهانی حقوق متوسط روزنامه‌نگاران مبتدی و تازه کار در جهان و میزان دریافتی روزنامه‌نگاران در ایران نشان دهنده واقعیت های دیگری است.

بر اساس آخرین آمارهای جهانی متوسط حقوق روزنامه‌نگاران در جهان 35 هزار دلار در سال بر آورد می شود. آمارهای دیگری نشان می‌دهد کمترین میزان دستمزد برای روزنامه‌نگاران آماتور و افرادی که کمتر از یکسال سابقه کار دارند و دوره های کارآموزی را سپری می‌کنند یا تازه به اتمام رساندند هزار دلار در ماه است.

این در حالی است که نتایج یک تحقیق که توسط انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران انجام شده نشان می دهد میانگین حقوق روزنامه‌نگاری در ایران برای مردان 260 و برای زنان ‌170 هزار تومان است. (خبرگزاری ایسنا)


دوشنبه 8 آذر 1389

خبر داغ

   نوشته شده توسط: علی ولی پور    نوع مطلب :سیاسی ،

سید محمد خاتمی اتمام حجت کرد:

 

 در مراسم هایی که موسوی و کروبی

باشند شرکت نمی کنم

به گزارش خبرنگار سیاسی مشرق، در این مراسم که شب عید غدیر و در تالار سیاره واقع در میدان بهارستان برگزار شد، چهره هایی چون موسوی خوئینی ها، مهدی کروبی، علی یونسی، علی اکبر ناطق نوری، سید حسن و سید علی خمینی، مجید انصاری،عبدالله نوری، غلامحسین کرباسچی، سراج الدین موسوی، محمد علی ابطحی، سید علی و سید مصطفی محقق داماد ،موسوی بجنوردی و برخی از نمایندگان مجلس حضور داشتند.
از سوی دیگر خاتمی با احتمال حضور کروبی در مراسم، ابتدا یکی از همراهان خود را به مراسم می فرستد تا از حضور یا عدم حضور کروبی و موسوی مطمئن شود که با مطلع شدن از شرکت کروبی در این مراسم ، خاتمی که در نزدیکی میدان بهارستان بود از حضور در مراسم منصرف و به منزل باز می گردد.
به گفته یکی از میزبانان این مراسم خاتمی ضمن عذرخواهی برای عدم شرکت در این مراسم گفته بود؛ چون به من گفته بودند که موسوی و کروبی حضور ندارند به این مراسم آمدم اما فعلا بنا ندارم در مراسمی که کروبی و موسوی حضور داشته باشند شرکت کنم و این به صلاح همه است!
 از حاشیه های این مراسم می توان به بی اعتنایی و بایکوت ابطحی توسط طیف مجمع روحانیون اشاره کرد که وی مجبور می شود در میان مهمانان عادی بنشیند.
از دیگر حاشیه های این مراسم صحبت نکردن ناطق نوری و خوئینی ها با کروبی علی رغم اینکه توسط میزبان سر یک میز نشسته بودند اشاره کرد به نحوی که بعد از دقایقی موسوی خوئینی ها جای خود را عوض کرد!  
همچنین صاحبان مجلس با کنترل شدید حاضران مانع از گرفتن هرگونه عکس و فیلم توسط میهمانان می شدند.
از نکات قابل توجه این مراسم عدم دعوت خانواده عروس(موسوی بجنوردی) و داماد(علیخانی) از میرحسین موسوی برای شرکت در مراسم بود که بارها از سوی برخی مهمانان مورد سئوال قرار گرفت که میزبانان اعلام کردند موسوی دعوت نشده است.