تبلیغات
منطقه آزاد - مطالب اسفند 1390
شنبه 27 اسفند 1390

نظری بر آرا و اندیشه های هانا آرنت

   نوشته شده توسط: علی ولی پور    نوع مطلب :فلسفه سیاسی ،

نظری بر آراء و اندیشه های هانا آرنت

Hannah-Arendt.jpg

هانا آرنت فیلسوف و متفکر یهودی آلمانی در سال 1906 در یک خانواده یهودی سکولار در شهر لیندن در نزدیکی هانوفر آلمان متولد شد و در شهرهای کوئینگزبرگ و برلین بزرگ شد. در دانشگاه ماربورگ نزد مارتین هایدگر فیلسوف معروف و برجسته آلمانی فلسفه آموخت و در ضمن رابطه یی دوستانه و رمانتیک نیز با هایدگر برقرار ساخت تا زمانی که به واسطه پیوستن هایدگر به حزب نازی این رابطه دچار بحران شد و بعد از چندی ادامه یافت. به واقع رابطه آنها را می توان در سه دوره تقسیم بندی کرد؛ از دوران دانشجویی وی تا زمانی که هایدگر به حزب نازی پیوست (اوایل دهه 1930)، از این زمان تا 1950 و از 1950 تا زمان مرگ آرنت. بعد از مدتی آرنت راهی دانشگاه هایدلبرگ شد و تز دکترای خود را با عنوان مفهوم عشق در فلسفه آگوستین قدیس نزد فیلسوف و روانشناس اگزیستانسیالیست، کارل یاسپرس، به انجام رساند. وی در سال 1929 با گونتر اشترن در شهر برلین ازدواج کرد که بعدها در سال 1937 از همدیگر جدا شدند. رساله دکترایش در همان سال به چاپ رسید ولی آرنت به واسطه یهودی بودن از تدریس در دانشگاه های آلمان خودداری کرد. وی قبل از اینکه مورد تعقیب گشتاپو قرار بگیرد، مدت زیادی در مورد ضدسامی گری و ضدیهودی گری تحقیق می کرد و در همین ایام نگارش نخستین کتاب خود را که زندگینامه راحل فارن هاگن است، آغاز کرد. سپس وی از برلین به پاریس رفت. در آنجا وی با فیلسوف مارکسیست و از اقوام همسرش والتر بنجامین ملاقات کرد و رابطه نزدیکی برقرار ساخت. در پاریس آرنت که به حمایت و کمک به پناهندگان یهودی می پرداخت، پس از مدتی دستگیر و به کمپ گورس منتقل شد که بعد از چند هفته موفق به فرار از آنجا شد. وی بعدها با فیلسوف و شاعر مارکسیست مارتین بلوشر ازدواج کرد و در سال 1941 همراه با همسر و مادرش به امریکا رفت. در نیویورک آرنت در انجمن آلمانی- یهودی به فعالیت پرداخت و در فاصله سال های 1941 تا 1945 در روزنامه آلمانی زبان Aufbau مقاله می نوشت. از سال 1944 وی برای کمیسیون اروپایی تجدید فرهنگ یهودی تحقیق و در این حین به صورت متناوب به آلمان سفر می کرد. بعد از جنگ جهانی دوم وی به آلمان بازگشت و برای موسسه الیاس جوان کار کرد. در این حین وی رابطه بسیار نزدیکی با کارل یاسپرس و همسر یهودی اش داشت و رابطه فکری عمیقی با یاسپرس برقرار ساخت. در سال 1950 آرنت شهروند امریکا شد و در قالب فرصت مطالعاتی در دانشگاه های کالیفرنیا، برکلی، پرینستون و نورفوسترن به تحقیق پرداخت. همچنین وی به عنوان استاد کمیته مطالعات اجتماعی در دانشگاه شیکاگو کار می کرد. وی در دانشگاه ییل و وسلین نیز فعالیت تحقیقاتی می کرد. در سال 1959 وی به عنوان اولین زن استاد تمام در دانشگاه پرینستون دست یافت. هانا آرنت در 69 سالگی در سال 1975 درگذشت.


ادامه مطلب

شنبه 20 اسفند 1390

شهرهای اروپا از نگاه مسافران

   نوشته شده توسط: علی ولی پور    نوع مطلب :عمومی ،

شهرهای اروپا از نگاه جهانگردان

 

بروكسل، پایتخت اتحادیه اروپا دلگیرترین و لندن كثیف‌ترین شهر اروپا قلمداد شده اند. به نوشته بیزینس‌ویك در یك نظرسنجی از 1400 مسافر از نقاط مختلف جهان به مقصد اروپا، بروكسل كه برای سیستم بهداشتی، شكلات ها و كتابهای مصورش شهرت جهانی دارد، كسالت بار ترین شهر این قاره لقب گرفته است.

دومین شهر كسالت بار قاره اروپا، زوریخ است كه همانند سایر شهرهای سوئیس زندگی و تفریحات شبانه در آن با تعطیلی زودهنگام فروشگاه های عمومی در اوایل بعدازظهر قابل مقایسه با برخی دیگر از شهرهای بزرگ اروپا نیست.

سومین شهر كسالت بار از دید توریست ها بطور مشترك اسلو، ورشو و زاگرب بوده اند. این نظرسنجی كه توسط موسسه تریپ ادوایزر صورت گرفته است، اخیرا در نشریات اروپایی بازتاب وسیعی داشته است. در این نظرسنجی اگرچه لندن كثیف ترین شهر اروپا لقب گرفته است اما به دلیل زنده بودن شهر بهترین شهر اروپا برای تفریحات شبانه خوانده شده است.

وجود میلیونها توریست و خدمات نظافت شهری نامناسب كه به دلیل ترس از حملات تروریستی با كمبود شدید سطل آشغال در پیاده روها نیز مضاعف شده، لندن را به شهری كثیف بدل ساخته است كه در اغلب خیابانها و كوچه های آن منظره كیسه های زباله چشم را آزار می دهد و قابل مقایسه با شهرها و روستاهای كشوری مثل سوئیس نیست، اما در عوض برخلاف زندگی شبانه كسالت بار شهرهای سوئیس، بهترین شهر اروپا برای تفریح و سرگرمی است كه به نوعی با موزه های بی نظیر و مراكز فرهنگی متعددش مركز فرهنگی اروپا محسوب می شود.

پاریس دومین شهر كثیف و رم و آتن بطور مشترك در رده سوم كثیف‌ترین شهرهای اروپا نام گرفته اند.

پس از لندن، آمستردام كه به دلیل كلوب های شبانه، بارهای مخصوص و به ویژه محله ردلایت دیستكریت مشهور است و پاریس كه شب های آن در مناطق مركزی شهر حال و هوای دیگری دارد، بهترین شهرها برای تفریحات زندگی شبانه لقب گرفته اند.

آوازه پاریس به عنوان بهترین شهر برای چشیدن طعم انواع غذاها در این نظرسنجی نیز خود را نشان داده و این شهر بهترین شهر برای یافتن بهترین رستورانها لقب گرفته است، شهری كه هالیوود نیز همواره از آن به عنوان شهری با آشپزهای افسانه ای یاد كرده است.

با اینكه تنوع رستوران های لندن بسیار چشمگیر است اما این شهر در رقابت با رستورانهای ایتالیایی شانسی نداشته است و دو شهر رم و فلورانس به ترتیب به عنوان دومین و سومین شهر برای غذا خوردن برگزیده شده اند تا شهرت آشپزهای ایتالیایی نیز همچنان محفوظ مانده باشد.

در یك گزینه دیگر لندن در مجموع بهترین شهر اروپا برای مسافرت لقب گرفته است، جایی كه به نظر می رسد مقصد اولیه میلیونها توریست از سراسر جهان در سفر به اروپا باشد، پس از لندن آن چنان كه قابل حدس است پاریس و رم شهرهای محبوب توریست ها هستند.

پراگ، بوداپست و لیسبون بهترین شهرهایی هستند كه توریست ها پول كمتری برای اقامت، غذا و گردش می پردازند و لندن گران ترین شهر اروپا برای توریست هاست، جایی كه یك بطری كوچك نوشابه بهایی دو برابر زوریخ (كه یكی از گران ترین شهرهای دنیاست) دارد. به علاوه قیمت همین بطری نوشابه در یك فروشگاه بزرگ در مركز لندن با قیمت آن در فرودگاه بسیار متفاوت است.

رومانتیك ترین شهرهای اروپا نیز قابل حدس هستند جایی كه مقصد سفر ماه عسل یا مسافرت بسیاری از زوج هاست: پاریس، رم و ونیز، شهرهایی كه پس از سالها همچنان شهرت رومانتیك خود را حفظ كرده اند.

در عوض زوریخ تمیزترین شهر اروپا نام گرفته است، پس از زوریخ استكهلم و كپنهاك تمیزترین شهرهای اروپا از نظر توریست ها به حساب آمده اند و لندن، پاریس و رم كثیف ترین شهرها.
برخورد با توریست ها در دابلین بیش از همه دوستانه بوده و مردم با علاقه به آنها كمك می كنند در حالی كه پاریسی ها كمتر روی خوشی به توریست هایی كه از در و دیوار شهر بالا می روند نشان می دهند، نظری كه همان نگرش سنتی پاریسی های بی اعتنا و نسبتا مغرور را تقویت می كند.

پس از دابلین، آمستردام و لندن شهرهایی با مردم گشاده رو خوانده شده اند و در همین حال در یك گزینه دیگر لندن و مسكو نیز پس ازپاریس شهرهایی با مردم ترشرو قلمداد شده اند.

بهترین شهر برای خرید هم همچنان كه قابل حدس است پاریس قلمداد شده است و با اینكه به نظر می رسد مراكز خرید لندن بیش از همه متمركز و در دسترس باشد این شهر در رتبه دوم قرار گرفته و پس از آن نیز رم سوم شده است.

بهترین پارك ها در لندن با وجود چندین پارك بزرگ از جمله هاید پارك و رجنت پارك قرار دارند كه محل فیلمبرداری بسیاری از فیلم های مشهور سینمای كلاسیك بوده است و پس از آن پاریس دارای بهترین پارك ها از جمله تویلری در میدان كنكورد و روبروی شانزه لیزه است.

پس از پاریس، سه شهر بارسلونا، آمستردام و كپنهاك از این نظر در رده سوم قرار گرفته اند.

چشمگیرترین نقاط دیدنی از نظر این توریست ها در رم، پاریس و استكهلم قرار داشته است.

انتشار این نظرسنجی بحث های بسیاری در میان رسانه ها و حتی وبلاگ های اروپایی پدید آورده است اما نكته قابل توجه در این بررسی غیبت چشمگیر شهرهای آلمان بوده است و آن چنان كه پیداست شهرهایی مثل فرانكفورت، برلین، مونیخ و هامبورگ بطور كلی در هیچ یك از این گزینه ها در رده های اول تا سوم جای نگرفته اند.

در باره انتخاب زوریخ به عنوان دومین شهر كسالت بار اروپا، كاربران سایت تعاملی انگلیسی زبانهای سوئیس ضمن تایید این امر اغلب گفته اند كسالت بار بودن را به فقدان امنیت ترجیح می دهند.

در سالهای گذشته زوریخ امن ترین یا یكی از امن ترین شهرهای جهان لقب گرفته است، ارزیابی های بین المللی از شهرهای جهان نیز زوریخ را درصدر شهرهای جهان قرار داده و بهترین شهر برای زندگی معرفی كرده است.

براساس معیارهای خدمات بهداشتی، آموزش، سیستم حمل و نقل و عواملی چون ثبات سیاسی، اقتصادی و متغییرهای زیست محیطی و اجتماعی در سال 2006 زوریخ بهترین شهر جهان برای زندگی معرفی شد. دومین شهر برتر جهان در میان 215 شهر بزرگ مورد بررسی در ارزیابی بین المللی موسسه "خدمات مشاوره نیروی انسانی مركر"، ژنو، دومین شهر بزرگ سوئیس بوده است.

در این ارزیابی پاریس سی و سومین، لندن سی و نهمین و نیویورك چهل و ششمین شهر مطلوب برای زندگی بوده اند.

براساس این نظرسنجی زوریخ همچنین با وجود آنكه یكی از گران ترین شهرهای جهان است بهترین شهر برای كار كردن و دریافت حقوق است، حقوق ماهیانه یك روزنامه نگار در این شهر بطور متوسط با سابقه نزدیك به ده سال برابر با هفت هزار و پانصد فرانك است كه تقریبا یك و نیم برابر حقوق یك روزنامه نگار مشابه در آمستردام، برلین، لندن و پاریس است. 

زوریخ آن چنان كه قابل انتظار است بهترین شهر جهان برای ارائه خدمات بانكی و خدمات مشاوره تجاری نیز با وجود دارا بودن بانك ها و موسسات خصوصی بسیار و دو بانك عظیم جهانی كردیت سوئیس و یو بی اس است.

زوریخ و ژنو در این رده بندی در سالهای 2005، و 2006 و2007 به ترتیب بهترین شهرهای جهان بوده اند و در سه سال اخیر این مقام را حفظ كرده اند پس از این دو شهر در سوئیس، ونكور در كانادا سومین شهر مطلوب برای زندگی محسوب شده است.

رتبه بندی بعدی بهترین شهرهای جهان برای زندگی به ترتیب چنین است: وین، آكلند، دوسلدرف، فرانكفورت، مونیخ، برن و سیدنی.


محمد بلوری:

روزنامه‌ها به دست افراد سیاسی افتاده ‌است

یک روزنامه‌نگار پیشکسوت با اشاره به اینکه روزنامه‌ها به دست افراد سیاسی افتاده، بیان کرد: اصل رقابت در مطبوعات از بین رفته و شأن خبرنگار پایین آمده است.

محمد بلوری، روزنامه‌نگار پیشکسوت در گفتگو با خبرنگار مهر درباره روند دریافت هدیه در ازای نشر اخبار که در برخی از رسانه‌ها و از سوی بعضی خبرنگاران مرسوم شده است، بیان کرد: در گذشته شرم‌آور بود که خبرنگاری به خاطر پول خبر چاپ کند. به خاطر می‌آورم که یک سال در روزنامه کیهان برایم 4 سکه دونیم پهلوی به عنوان عیدانه آوردند. آن زمان خیلی عصبانی شدم و فکر کردم توهین بزرگی به من شده ‌است.

وی ادامه داد: اما این روزها می‌بینم که در بعضی از سازمان‌ها هدیه‌های نقدی به خبرنگاران داده می‌شود و روزنامه‌نگاران نیز به راحتی این هدایا را می‌‌پذیرند.

بلوری با اشاره به اینکه یکی از دلایل عمده این موضوع مشکلات مادی و دستمزد اندک روزنامه‌نگاران است، تصریح کرد: خبرنگاران در شرایط اقتصادی کنونی با حقوقی که دریافت می‌کنند، واقعا نمی‌توانند زندگی کنند و گاهی اوقات چاره‌ای جز دریافت این هدایا ندارند.

وی تأکید کرد: شاید اگر مسئولین روزنامه‌ها مشکل دستمزد نیروهای خود را حل کنند، بسیاری از مشکلات کنونی رفع ‌شود.

بلوری به مشکل دیگری که در حال حاضر در مطبوعات وجود دارد، اشاره کرد و گفت: این روزها عرصه خبرنگاری باز شده است. در گذشته برای ورود به عرصه خبر باید دوره‌های ویِژه‌ای را می‌گذراندیم. من 6 ماه دستیار یک خبرنگار بودم تا بالاخره بعد از 6 ماه به عنوان یک خبرنگار درجه دو و سه پذیرفته شدم.

به گفته این پیشکسوت روزنامه‌نگار، در آن سال‌ها خبرنگاران به لحاظ اخلاقی نیز شناسایی می‌شدند و بر اساس این اخلاقیات افراد را برای مصاحبه با وزرا و مسئولین معرفی می‌کردند. هیچ مسئولی در آن زمان به خودش این اجازه را نمی‌داد که به خبرنگاری پیشنهادی بدهد. مسئول خود را موظف به پاسخگویی می‌دانست.

وی تأکید کرد: امروز درهای مطبوعات باز شده است و هر کسی می‌تواند به راحتی وارد روزنامه می‌شود و حتی از همان بدور ورود حکم دبیر سرویسی دریافت می‌کند.

بلوری با اشاره به اینکه این روند شأن خبرنگار را پایین آورده است، تصریح کرد: وقتی مسئولی می‌بیند که خبرنگار به راحتی هدیه می‌پذیرد، ‌دیگر ارزشی برای کار او قائل نیست. مسئول خبرنگار را واسطه‌ای می‌بیند که با دریافت مبلغی می‌تواند آنچه مورد نظر او است، منتشر کند.

وی همچنین با اشاره به اینکه مدیران مسئول برای شخصیت روزنامه‌نگاران ارزشی قائل نیستند، گفت: در گذشته اگر برای مصاحبه‌ای با یک مسئول انتخاب می‌شدیم، ‌موظف بودیم که یک روز کامل در آرشیو روزنامه و در میان مصاحبه ‌و مطالب اطلاعات دقیقی را به دست آوریم. زمان مصاحبه آنقدر اطلاعات در دست داشتیم که حتی صحبت‌های مسئول را پرسش‌های فرعی قطع می‌کردیم.

بلوری افزود: بخشی از مسئله از مدیران رسانه‌ها نشأت می‌گیرد. مدیران روزنامه‌ها در حقیقت روزنامه‌نگار نیستند، سیاستمدارانی هستند که تنها برای موقعیت سیاسی خود تلاش می‌کنند. برای آنها اهمیتی ندارد که روزنامه کار کند. برایشان کافی است که خبرنگاران پای اینترنت و ماهواره بنشینند و همان حرف‌ها را در روزنامه تکرار کنند.

این روزنامه‌نگار تصریح کرد: اگر در گذشته ساعت 9 صبح روزنامه‌نگاری در تحریریه می‌نشست، با او برخورد می‌کردیم. اساس کار بر خبر و تولید خبر و بر پایه رقابت و سیستم تنبیه و تشویق بود. مدیر روزنامه نیز همواره نظارت می‌کرد و هدفش پیشرفت روزنامه بود.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه مدیران جدید به روزنامه عشقی ندارند، تأکید کرد: به این ترتییب ارزش کار کم می‌شود. روزنامه‌نگار حرفه‌ای تربیت نمی‌شود و دریافت هدیه و پول بابت انتشار اخبار تبدیل به امری طبیعی می‌شود. مردم دیگر به این نشریه اطمینان ندارند و به همین دلیل نیز تیراژ روزنامه‌ها تا این اندازه کاهش پیدا می‌کند.

بلوری تاکید کرد: روزنامه‌ها به دست افراد سیاسی افتاده و همین موضوع اصل رقابت در مطبوعات را از بین برده‌ است.

گفتنی است که وی روزنامه نگار با تجربه کشورمان بخشی از تاریخ روزنامه نگاری است. محمد بلوری در سال های قبل و بعد از انقلاب اسلامی ،معاون سردبیرو عضو شورای سردبیری روزنامه كیهان ، سردبیر نشریه ایرانیان ، دبیر حوادث روزنامه های ایران و اعتماد و مسوول ویژه نامه های حوادث روزنامه جام جم و... بوده است .