تبلیغات
منطقه آزاد - مطالب مرداد 1391
سه شنبه 24 مرداد 1391

ایران داغ دیده مان بار دیگر داغدار شد

   نوشته شده توسط: علی ولی پور    نوع مطلب :عمومی ،

ایران داغدیده بار دیگر داغدار شد

خدایا اینجا ژاپن نیست ایرانه اونم آذربایجان... هوای مارو داشته باش

مسئولان بی کفایت تا کی...

شاهد چنین حادثه های دردناک باشیم.  باز هم چوب کم کاری ها، بی تدبیری های شما را خوردیم

هموطن آذربایجانی تسلیت

سه شنبه 24 مرداد 1391

انسانها و تفاوت ها

   نوشته شده توسط: علی ولی پور    نوع مطلب :عمومی ،

انسانهای بزرگ، متوسط و کوچک


انسان های بزرگ در باره عقاید  سخن می گویند

انسان های متوسط در باره وقایع سخن می گویند

انسان های کوچک پشت سر دیگران سخن می گویند


انسان های بزرگ درد دیگران را دارند
انسان های متوسط درد خودشان را دارند
انسان های کوچک بی دردند

 

انسان های بزرگ عظمت دیگران را می بینند

انسان های متوسط به دنبال عظمت خود هستند

انسان های کوچک عظمت خود را در تحقیر دیگران می بینند

 

انسان های بزرگ به دنبال کسب حکمت هستند

انسان های متوسط به دنبال کسب دانش هستند

انسان های کوچک به دنبال کسب سواد هستند

 

انسان های بزرگ به دنبال طرح پرسش های بی پاسخ هستند

انسان های متوسط پرسش هائی می پرسند که پاسخ دارد

انسان های کوچک می پندارند پاسخ همه پرسش ها را می دانند

 

 

انسان های بزرگ سکوت را برای سخن گفتن برمی گزینند

انسان های متوسط گاه سکوت را بر سخن گفتن ترجیح می دهند


انسان های کوچک با سخن گفتن بسیار، فرصت سکوت را از خود می گیرند


پنجشنبه 12 مرداد 1391

تاریخ معاصر مطبوعات و روزنامه نگاری در ایران

   نوشته شده توسط: علی ولی پور    نوع مطلب :روزنامه نگاری ،

آنچه گذشت...

(تاریخ معاصر مطبوعات و روزنامه نگاری در ایران)

آزادی مطبوعات تنها از سوی قدرت های سیاسی و دولت ها محدود نمی شود بلکه در بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای در حال توسعه و از آن جمله ایران تحدید این آزادی ها ناشی از مشکلات اقتصادی نظام روزنامه نگاری است.

ایجاد فضای عمومی مطلوب مطبوعاتی برای گسترش آزادی بیان و دسترسی آزاد به اطلاعات، توانمند سازی مطبوعات برای حمایت از آزادی های مشروع جامعه، پاسخگویی به نیازهای مردم و پیگیری مطالبات آنها به عنوان وجدان عمومی، آموزش های حرفه ای و استقلال رای در روزنامه نگاری همگی بخشی از مهمترین پیش شرط های لازم برای شکل گیری یک نظام روزنامه نگاری حرفه ای و تاثیرگذار به شمار می روند اما به نظر می رسد مجموعه این موارد در نگاهی عمیق تر می توانند تابعی از شرایط استقلال اقتصادی مطبوعات هر کشوری باشند. در سال های اخیر بسیاری از صاحب نظران حوزه رسانه و مطبوعات با انتقاد از تداوم وابستگی روزنامه های ایران به دولت یکی از مهمترین راهکارهای توسعه نظام مطبوعاتی ایران را کاهش تدریجی میزان وابستگی روزنامه ها به کمک های دولتی از یک سو و راه اندازی موسسات مطبوعاتی مستقل خصوصی از سوی دیگر دانستند. با این همه به نظر می رسد با وجود همه استدلال های منطقی و امیدواری های که می توان به راه اندازی موسسات مطبوعاتی خصوصی در ایران داشت به جز تعداد معدودی از روزنامه های اقتصادی که اکنون چند سالی است به طور نسبی با کمترین میزان کمک های دولتی اداره می شوند یا در صورت قطع یارانه های دولتی همچنان قادر به ادامه فعالیت خواهند بود، بیشتر روزنامه های ایران همچنان وابستگی اقتصادی خود را به دولت حفظ کرده اند.


ادامه مطلب

پنجشنبه 12 مرداد 1391

روزنامه نگاری در سرزمین ژرمن ها

   نوشته شده توسط: علی ولی پور    نوع مطلب :روزنامه نگاری ،

روزنامه نگاری در سرزمین ژرمن ها

http://static.guim.co.uk/sys-images/Guardian/Pix/pictures/2010/6/24/1277388105871/German-newspapers-includi-006.jpg

خبرنگاران ایران -بابک موحدی :مروری بر نظام رسانه ای برخی کشورهای جهان از کشورهای توسعه یافته، کمتر توسعه یافته و کشورهای جهان سوم مدتی است بخشی از ستون ویژه "سایت خبرنگاران ایران" را تشکیل می دهد.هدف از نگارش این مقالات در این بخش آشنایی بیشتر خبرنگاران ایرانی با نظام رسانه ای برخی از کشورهای دنیاست.در بخشهای قبلی با مروری بر سیستم رسانه ای در کشورهای ژاپن ، فرانسه و هند تا حدودی با نظام مطبوعاتی این کشورها آشنا شدیم . در این مطلب نیز با برخی ویژگی های روزنامه نگاری در آلمان که یکی از کشورهایی است که روزنامه ها در آن تیراژ بالایی دارند آشنا می شویم .

در این مطالب به ذکر ویژگی های کلی رسانه ها در کشورهای مختلف توجه می شود، چرا که بررسی همه جانبه آنها نیازمند تحقیق و پژوهش های طولانی و میدانی است:

مطبوعات و بطور كلی وسایل ارتباط جمعی در آلمان از نفوذ وسیعی برخوردار بوده و به عنوان « قوه چهارم » خوانده می‌شوند ، قانون اساسی آلمان حق آزادی بیان و آزادی مطبوعات و حق دسترسی به همه منابع آزاد خبری را تضمین می کند( ماده پنج قانون اساسی ) در آلمان هیچگونه سانسوری برای مطبوعات مجاز نیست . مردم آلمان را می‌توان از مشتاق‌ترین خوانندگان روزنامه ، هفته‌نامه ، ماهنامه و …. به شمار آورد. مطبوعات در آلمان هنوز هم جایگاه خود را حتی پس از نفوذ چشمگیر تلویزیون در میان مردم این کشور حفظ کرده اند .


ادامه مطلب

سخنی با دوستان درباره تحصیل در خارج و

 راهنمایی هایی برای شروع این کار

http://www.njgreenprogramofstudy.com/wp-content/uploads/2011/12/Why-Study-in-Abroad.gif

http://usdailyreview.com/wp-content/uploads/2011/11/university-students.jpg

توقف هر ساله عده بسیار زیادی از دانش آموزان در پشت سد کنکور سالهاست که یکی از اساسی ترین معضلات جوانان را بوجود آورده است. سالانه تعداد زیادی از شرکت کننده گان در کنکور حسرت ورود به دانشگاههای معتبر را با خود به یدک می کشند و این خیل عظیم برای ورود به فضای تحصیل به هر روزنه چشم دوخته باقی می ماند. چیزی که مهم است مدرک معتبر و علم و تکنولوژی برتر می باشد. تحصیل در خارج نه تنها فرصتی طلایی برای ارتقای سطح علمی یادگیری زبان و کسب تجربه است بلکه باعث افزایش قابلیت انعطاف پذیری و وفق با شرایط و محیط های جدید، درک فرهنگهای مختلف و تفکر جهانی شده و همچنین باعث ترویج فرهنگ خود به سایر ملل می شود.


ادامه مطلب

یکشنبه 8 مرداد 1391

نفوذ اجتماعی

   نوشته شده توسط: علی ولی پور    نوع مطلب :ارتباطات ،جامعه شناسی ،

نفوذ اجتماعی
نفوذ اجتماعی

مهارت نفوذ اجتماعی برای متخصصان، معلمان، مصلحان و اربابان قدرت در جامعه اهمیت زیادی دارد، زیرا در خیلی وقت‏ها می‏خواهد بر مراجعان و زیردستان خود اعمال نفوذ کنند و آنها را وادار کنند واکنشهای مورد نظر آنها را انجام دهند. مثلاً یک پزشک برا ی آن که اطمینان یابد بیمار لجوجش از درمان مورد نظر وی پیروی خواهد کرد یا نه؛ از تکنیک‏های ترغیبی و نفوذی خود استفاده خواهد کرد. یا یک مدیر برای ادارۀ نیروی انسانی تحت امر خودش، باید آنها را ترغیب کند، نه این که به قهر متوسل شود.
روان‏شناسان برای نفوذ اجتماعی تعاریفی را مطرح کرده‏اند که به سه مورد از آنها اشاره می‏شود.


ادامه مطلب

یکشنبه 8 مرداد 1391

کشاکش آرا در جامعه شناسی

   نوشته شده توسط: علی ولی پور    نوع مطلب :جامعه شناسی ،

کشاکش آرا در جامعه شناسی

استیون سیدمن در مقدمهء خود بر کتاب «کشاکش آرا در جامعه‌شناسی» از علاقهء خود به نظریهء اجتماعی در روزگار جوانی و میانسالی علم‌گرا و در پایان نگاهی دوباره به _«امر اجتماعی» این بار با نگاهی نسبی‌گرا می‌گوید.

سیدمن امید به جهانی بهتر را از دست نداده است اما این امید را به معنای دست برداشتن از تحلیل تجربی و دیدگاه تحلیل نمی‌داند. از نظر او هدف جامعه‌شناسی نه انباشت دانش است نه پدید آوردن دانش جامعه یا ساختن سیستمی از جامعه‌شناسی بلکه هدف آن ورود به بحث‌ها و مجادلاتی است که بر سر شکل فعلی و آیندهء جهان اجتماعی در جریان است.

وی بر این باور است ایمان به این که علم می‌تواند به ساختن جهانی بهتر کمک کند در کنه نظریهء اجتماعی مدرن جای دارد و دانشمندان علوم اجتماعی یعنی متفکرانی چون منتسکیو، کندرسه، مارکس، کنت، وبر، شارلوت پرکینزگیلمان و ا.ب.دوبویس که روش‌هایی نو و خلاقانه برای فهم منشا و معنای جهان اجتماعی پدید آوردند، قصد داشتند خطرات اجتماعی تهدیدکنندهء‌آزادی را مشخص و دورنمای پیشرفت را ترسیم کنند.

بنابراین جامعه‌شناسی نباید به تدریج از حیات عمومی جامعه فاصله گرفته و منحصر به حلقهء کوچک نظریه‌پردازان دانشگاهی شده و جامعه‌شناسی را تبدیل به مجموعهء اسرارآمیزی از مباحثات مفهومی و روش شناختی بکشاند چرا که در این صورت هم توجه محققان و هم توجه مردم را از دست خواهد داد. بلکه جامعه‌شناسی باید به طور جدی تلاش کند تا با زبانی قابل فهم به مسایل اجتماعی و سیاسی کلیدی زمان حاضر بپردازد.

استیون سیدمن از جامعه‌شناسان می‌خواهد که عامل برانگیزانندهء اخلاق را دوباره به مرکز نظریهء جامعه‌شناسی بازگردانند و دوباره در کسوت مربیان جامعه و عموم مردم به مسایل روز بنگرند.

کتاب «کشاکش آرا در جامعه‌شناسی» شامل پنج بخش است که در آن‌ها «سیدمن» به بررسی سنت کلاسیک، جامعه‌شناسی آمریکایی، نظریهء اروپایی، نظریات پست مدرن و وضعیت امروزی نظریهء اجتماعی می‌پردازد.

 


ادامه مطلب

یکشنبه 8 مرداد 1391

بررسی آراء صاحبنظران دربارۀ منزلت اجتماعی :

   نوشته شده توسط: علی ولی پور    نوع مطلب :اجتماعی ،

بررسی آراء صاحبنظران دربارۀ منزلت اجتماعی:

نظریات قشربندی اجتماعی :

همواره نابرابری در جایگاه اجتماعی افراد در اکثر کشورهای جهان در طول تاریخ وجود داشته است و به مرور زمان به صورت ساختار در آمده است و حتی به طور رسمی وارد سیستم قانونگذاری و قوانین برخی از کشورها شده است . ساختارمند شدن نابرابری جایگاه اجتماعی افراد در یک جامعه ، قشربندی اجتماعی نام گرفته است .

هنگامیکه اشخاص مشمول سلسله مراتب شوند و این مراتب را به حکم ابعاد مختلف نابرابریها پیدا کنند – اعم از اینکه نابرابریها مربوط به درآمد ، ثروت ، قدرت ، حیثیت ، سن ، نژاد یا خصوصیات دیگر باشد – تفاوتهای اجتماعی بصورت مرتبه بندی یا قشربندی در می آید . اعضای قشرهای مختلف که هر یک از سطوح سلسله مراتب قشربندی راتشکیل می دهند ، معمولاً از لحاظ نصیب های زندگی و سبک های زندگی با یکدیگر اشتراک دارند و ممکن است وقوفشان را بر این اشتراک عملاً نشان می دهند . این خصوصیات به نوبه خود آنها را از اقشار دیگر متمایز می کند .جامعه شناسان معمولاً سه سنخ عمده در قشربندی تشخیص می دهند که عبارتند از : کاست ، مراتب اجتماعی و طبقه .


ادامه مطلب

جمعه 6 مرداد 1391

دکتر شریعتی و حرف هایش

   نوشته شده توسط: علی ولی پور    نوع مطلب :عمومی ،

فریاد بزن تا همه بدانند؛


نامم را پدرم انتخاب کرد و نام خانوادگی ام را یکی از اجدادم!!!

دیگر بس است، راهم را خودم انتخاب می کنم.درد من حصار برکه نیست، درد من زیستن با ماهیانی است که

فکر دریا به ذهنشان خطور نکرده.


دکتر علی شریعتیدوشنبه 2 مرداد 1391

معرفی روزنامه لوموند

   نوشته شده توسط: علی ولی پور    نوع مطلب :روزنامه نگاری ،

معرفی روزنامه لوموند

http://tvxs.gr/sites/default/files/article/2010/25/39252-lemonde.jpg

لوموند روزنامه‌ای فرانسوی زبان به معنی "جهان" است كه در پاریس منتشر و از مشهور‌ترین روزنامه‌های جهان به حساب می‌آید.

لوموند در ‌١٩٤٤ مقارن با خروج نیروهای ارتش آلمان از پاریس آغاز به كار كرد و تا پایان جنگ به عنوان ندای فرانسه‌ی ژنرال شارل دوگل شناخته می‌شد.

این روزنامه عصرها منتشر می‌شود و تیراژ آن حدود ‌٣٧٠ هزار نسخه در روز است و البته نباید آن را با ماهنامه لوموند دیپلماتیك كه گروه لوموند ‌٥١ درصد سهام آن را در اختیار دارد، اشتباه گرفت.

به گزارش دفتر مطالعات بین‌الملل خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) لوموند با تقاضای ژنرال شارل دوگل پس از اشغال پاریس بوسیله ارتش آلمان توسط "بوماری هیوبرت" بنیان نهاده شد. اولین شماره‌ی این روزنامه در ‌١٩ نوامبر ‌١٩٤٤ چاپ و از ‌١٩ دسامبر ‌١٩٩٥ نیز از طریق پایگاه اینترنتی آن برای همگان قابل دسترس شد.


ادامه مطلب